Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Czarnówku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 10:50
Starożytna nekropolia w Czarnówku w pradolinie Redy i Łeby to już przebadanych 2,5 tys. grobów od VI w. p.n.e. do początków XIII wieku.
Audio
  • Relacja Michała Montowskiego z wykopalisk archeologicznych w Czarnówku (Kultura w radiowej Jedynce)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Odkryte przypadkowo w 1972 roku cmentarzystko ujawniło sensacyjne zabytki prezentowane na wystawach w Polsce, Włoszech i Niemczech. Wydawało się, że obecnie ekipa archeologów zmierzająca już do zakończenia badań, nie odkryje nic nadzwyczajnego, gdy właśnie doszło do znalezienia grobu dziecięcego, w którym pochowanego (w VI w.p.n.e.) chłopca wyposażono na wyprawę w zaświaty w niewielki miecz, włócznię i tarczę, liczne kolorowe szklane paciorki i... skarabeusza. Plemiona zamieszkujące tereny Pomorza prowadziły bowiem wymianę handlową z Rzymem (sprzedawały bursztyn, wyroby z bursztynu i niewolników)

Najstarsze pochówki na terenie nekropoli w Czarnówku sięgają aż epoki neolitu. Obszar ten aż do naszych czasów stał wolny - nigdy nic na nim nie zbudowano.

W audycji została nadana relacja Michała Montowskiego z terenu wykopalisk., w tym jego rozmowy z naukowcami

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Autor reportażu: Michał Montowski

Data emisji: 6.09.2015

Godzina emisji: 21.18

ag

Czytaj także

Archeolodzy kopią nie tylko na lądzie, ale i pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 12:04
- Zawsze marzyłam o znalezieniu mapy skarbów, więc spędzając wakacje nad morzem wypatrywałam tej pływającej butelki wysłanej z dalekiego zakątka świata - mówi archeolog podwodny Magdalena Nowakowska.
rozwiń zwiń