X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.
Audio
  • O pracy Biblioteki Narodowej od kulis opowiadają jej pracownicy (Kulturalny wieczór w Jedynce)
Czytelnicy na zamówioną książkę czekają średnio 40 minut w Bibliotece Narodowej
Czytelnicy na zamówioną książkę czekają średnio 40 minut w Bibliotece NarodowejFoto: Marcin Białek/Wikipedia/CC 3.0

Historia biblioteki sięga 1731 roku kiedy powstała Biblioteka Rzeczypospolitej. W 1747 została ona otwarta dla publiczności. - Jest jedną z najstarszych narodowych bibliotek na świecie. Jeszcze zanim powstała Konstytucja 3 Maja do biblioteki miały trafiać wszystkie książki ukazujące się w Polsce. To w naszym skarbcu przechowywany jest rękopis "Balladyny" czy "Przesłanie Pana Cogito" - dodaje dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytaj i słuchaj także >>
papirusegipt663.jpg
Strona internetowa jak papirusowy zwój

Jak przebiega digitalizacja zasobów bibliotecznych? Czy poddawane są jej wszystkie pozycje, czy tylko egzemplarze stare? Czy każdy może mieć dostęp do zasobów cyfrowych BN? Jak przebiega praca konserwatorska w bibliotece? Ile osób korzysta z Biblioteki Narodowej każdego dnia? 

W audycji mówiliśmy także o tajemnicach sukcesu Biblioteki w Barcinie - zdobywczyni pierwszego miejsca w rankingu bibliotek w Polsce w 2015 roku. Czy zawdzięcza go ona niezwykłym projektom popularyzującym czytelnictwo jak ten przeznaczony dla niemowlaków "Od raczkowania do czytania"? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski,  Magda Mikołajczuk

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Krzysztof Dzieliński (kierownik Zakładu Czytelni BN i p.o. kierownika Zakład Zakładu Udostępniania Zbiorów), Urszula Horoszko (kierownik Zakładu Zbiorów Cyfrowych), Aleksandra Kołłątaj (konserwator z Zakładu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej), Grażyna Szafraniak (dyrektor Biblioteki Miejskiej W Barcinie)

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 20.18

gs/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prywatność kontra Facebook. "Ciągły występ budzi lęk"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 01:39
- Na portalach społecznościowych, jak np. Facebook trudno odróżnić wyznanie od przechwałki, reklamy od stwierdzenia faktu. Cała nasza obecność w internecie jest reklamą i budzi to w nas niepokój - mówi pisarka Eleanor Catton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowy Wielki Splendor dla powieści "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:23
- Jeziorany zostały wymyślone jako forma vérité. W każdą niedzielę przez pół godziny słuchacze biorą udział w życiu pewnej rodziny - mówił w Jedynce współtwórca słuchowiska Marek Ławrynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jak awanturnicza przygoda. Warszawa Grzegorza Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 03:38
- Postanowiłem skoncentrować się na międzywojennym fragmencie historii, bo wiemy o niej tylko tyle, ile jest w podręcznikach - opowiada pisarz Grzegorz Kalinowski.
rozwiń zwiń