W innym wymiarze z "Excentrykami"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 19:08
- Pisaniu takiej powieści towarzyszy ciekawość, chęć przeżycia tego, czego w otaczającym nas świecie, tu i teraz, nie jesteśmy w stanie przeżyć - mówi Włodzimierz Kowalewski.
Audio
  • Włodzimierz Kowalewski: swing to muzyka pozbawiona wszelkiej ideologii (Kulturalny wieczór z Jedynką)
Fragment okładki książki Włodzimierza Kowalewskiego Excentrycy
Fragment okładki książki Włodzimierza Kowalewskiego "Excentrycy"Foto: mat. promocyjne wyd. Marginesy

"Ekscentrycy" nie są jednak zapisem tęsknoty za tym, co minęło, nostalgii. - Jest tu jednak coś, co powinno być charakterystyczne dla sztuki, czyli zdolność przenoszenia odbiorcy w inny wymiar, otwieranie zupełnie innych perspektyw - mówi autor książki, którą zekranizował Janusz Majewski. 

Słuchaj także
Nagroda im Szymborskiej laureaci PAP 1200.jpg
Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Obok Wandy, Modesty, Fabiana i członków jego big bandu, bohaterami Włodzimierza Kowalewskiego stały się Ciechocinek oraz swing. - To muzyka pozbawiona wszelkiej ideologii, która stanowi sublimację czystego piękna, niczego nie naśladuje, nie jest stylizacją. Swing nadawał też stosunek do życia, być może moim bohaterom pozwalał lepiej znosić wszelkie oblicza rzeczywistości, w jakiej przyszło im żyć, czyli drugiej połowy lat 50. - zastanawia się pisarz.

Jak z wojenną przeszłością próbują radzić sobie - i mimo wszystko znaleźć radość życia - bohaterowie Włodzimierza Kowalewskiego? Czyje opowieści pomogły pisarzowi skonstruować książkową rzeczywiśtość? O tym, a także traumie PRL i znaczeniu imienia jednej z bohaterek "Excentryków" opowiada Włodzimierz Kowalewski.

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Radiową Jedynką

Przygotowała: Anna Stempniak

Goście: Włodzimierz Kowalewski (pisarz, krytyk) 

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 20.15

asz/tj

Czytaj także

Skolimów. "Tu jest dom. I rodzina, jak teatr"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:47
Z wizytą do Domu Artystów Weteranów zabiera nas Anna Stempniak. Razem z nią zaglądamy do pokoików pensjonariuszy i towarzyszymy aktywnościom artystów, którzy wcale nie zamierzają zejść ze sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" brzmiał inaczej? Odkryto nieznany rękopis!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:00
- Dysponowałam tylko króciutką notatką z radzieckiego pisma "Trud". Przez lata uważano ją za kaczkę dziennikarską – mówi dr Teresa Rączka-Jeziorska, która w październiku dokonała niezwykłego odkrycia w lwowskiej bibliotece.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święci i biesy" to książka o porządku świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
 - Chcieliśmy pokazać oś, wokół której zbudowane są wszystkie nasze polskie ludowe wierzenia. Zaczęliśmy naszą przygodę od "Bestiariusza słowiańskiego", czyli od demonologii ludowej. "Święci i biesy" to kontynuacja, bo ukazuje oś konfliktu dobro kontra zło – mówi Paweł Zych, współautor książki.
rozwiń zwiń