X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawo do wzruszeń. Żołnierze Wyklęci w czasach popkultury

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:00
Komiksy, książki, filmy, spektakle i murale. Po dekadach milczenia w ten sposób przywołujemy pamięć o żołnierzach powojennego podziemia. - Od 1989 r. boimy się patosu. Ale wyższe uczucia są tym, czego nam potrzeba - mówi Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Małgorzata Żaryn i dr Marek Gumkowski o tym, jak mówić o Żołnierzach Wyklętych w popkulturze (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Historia Roja
Kadr z filmu "Historia Roja"Foto: Mat. pras./Kino Świat

Temat żołnierzy wyklętych - trudny pod względem emocjonalnym i moralnym - powrócił na przełomie XX i XXI wieku. - Pierwszy film dokumentalny o Witoldzie Pileckim powstał w 1990 roku, takich rzeczy jest coraz więcej. Z drugiej strony mamy takie marzenia, żeby powstawały fabuły. Myślę o wzorach filmów amerykańskich, takich jak "Szeregowiec Ryan". To ma być prawda pokazana z punktu widzenia jednostki, która nie wie, jak potoczy się historia - mówi dr Marek Gumkowski, historyk literatury.

Goście radiowej Jedynki dyskutują też nad tym, jak mówiąc o walkach podziemia po 1945 roku, uniknąć pułapki sentymentalizmu i odnoszą się do czarnej legendy polskich partyzantów.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu specjalnego:

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Żaryn (Muzeum Historii Polski, miesięcznik "W Sieci Historii") i dr Marek Gumkowski (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 08:01
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądy Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozgrzewamy Polskie Serca". PGNiG wspiera pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:57
- Chcemy uczestniczyć w tym pięknym święcie wolności, jakim jest dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: oni zawsze byli gotowi oddać życie za ojczyznę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 10:52
Obowiązkiem naszym jest byśmy przywracali pamięć, przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o niezłomnych żołnierzach, których najwyższą wartością była ojczyzna - mówiła Beata Szydło podczas spotkania z czterema oficerami, Żołnierzami Wyklętymi.
rozwiń zwiń