"Skorumpowani". Meksyk w szponach narkobiznesu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 14:25
- To powieść bardzo mocno zaangażowana. W tym sensie, że mówi rzeczy straszne i niestety prawdziwe o współczesnym Meksyku - mówi o książce "Skorumpowani" Tomasz Pindel, tłumacz i znawca literatury latynoamerykańskiej.
Audio
  • Tomasz Pindel o książce "Skorumpowani" Jorge Zepedy Pattersona (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Surian Soosay/flickr/CC

Głównymi bohaterami powieści Jorge Zepedy Pattersona - debiutującego literacko meksykańskiego dziennikarza - są przyjaciele z dzieciństwa, dziś 40-latkowie: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Poza jednym wyjątkiem są oni zawodowo związani z dziennikarstwem, polityką i służbami specjalnymi. Wszyscy czworo zostają pośrednio wplątani w sprawę zabójstwa sławnej meksykańskiej aktorki, romansującej intensywnie z wieloma politykami.

Czytaj także
mastalerz andrzej_1200.jpg
"Skorumpowani" w Jedynce. Czyta Andrzej Mastalerz

- To książka bardziej polityczna niż kryminalna, w tym sensie, że to właśnie kwestie polityki i tego, w jaki sposób jest ona uprawiana w Meksyku, są tu ogromnie istotne - tłumaczy Tomasz Pindel.

Autorem polskiego przekładu "Skorumpowanych" jest Małgorzata Klimek. Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.

Polski tytuł powieści J. Z. Pattersona, jak zauważa Tomasz Pindel, jest nieco przesunięty znaczeniowo w stosunku do oryginalnego. Jak brzmi on po meksykańsku, można dowiedzieć się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki (z cyklu "Kulturalna Jedynka")

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Tomasz Pindel (tłumacz i znawca literatury latynoamerykańskiej)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 22.09

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ameksyka" i kokaina. To nie jest świat supermodelek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:15
- Ludzie nie widzą związku między kokainowymi zabawami celebrytów, a ludźmi mordowanymi i torturowanymi w Meksyku w wojnie narkotykowej - powiedział w rozmowie z Jedynką brytyjski pisarz i dziennikarz Ed Vulliamy.
rozwiń zwiń