Maria Konwicka, laureatka Orła 2016 o fascynacji Elżbietą Czyżewską

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 17:00
- Nagroda Orła 2016 potwierdza chyba moją intuicję, że jest zapotrzebowanie na filmy o silnych osobowościach, interesujących ludziach. Elżbieta Czyżewska taka była. Można zrobić o niej 5 filmów i wszystkie byłyby ciekawe – podkreśla współautorka dokumentu "Aktorka".
Audio
  • Maria Konwicka opowiada o kulisach powstania filmu "Aktorka o Elżbiecie Czyżewskiej (Kulturalna Jedynka)
- Meryl Streep podziwiała kobiecość i wdzięk Elżbiety Czyżewskiej  (na zdjęciu) - przypomina Maria Konwicka
- Meryl Streep podziwiała kobiecość i wdzięk Elżbiety Czyżewskiej (na zdjęciu) - przypomina Maria KonwickaFoto: Solopan/Materiały prasowe
Czytaj i słuchaj także >>
Orły 2016 PAP 1200.jpg
Orły 2016. Triumfuje "Body/Ciało". Nagrodzeni: Gajos, Ostaszewska i Szumowska

Jak wspomina Maria Konwicka impuls do realizacji filmu, zrealizowanego wspólnie z Kingą Dębską pojawił się po śmierci aktorki. – Zaprzyjaźniłyśmy się z Elżbietą Czyżewską w 1980 roku. Gdy 6 lat temu dowiedziałam się, że zmarła to poczułam jakby mnie piorun strzelił. Nie mogłam sobie znaleźć miejsca. Pomyślałam, że muszę coś dla niej, o niej zrobić – wspomina gość Joanny Sławińskiej.

Elżbieta Czyżewska wywarła ogromny wpływ na amerykańskie środowisko aktorskie. - Nie mogła odnieść za Oceanem takiego sukcesu jak w Polsce, gdzie przez 10 lat w latach 60. zrobiła 27 fabuł, była słynna dostała Złotą Maskę, ale jako osobowość odcisnęła tam piętno – przyznaje Elżbieta Konwicka.

Kiedy Elżbieta Czyżewska poznała Meryl Streep i jak to się stało, że polska aktorka stała się inspiracją dla amerykańskiej gwiazdy? Ile powstało sztuk inspirowanych życiem Elżbiety Czyżewskiej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Maria Konwicka (reżyser i scenarzystka)

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 15.15

gs/mp

 

 

 

Czytaj także

Marcin Dorociński jako samotny ranny wilk

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 18:51
- Film "Na granicy" ma kilka prostych, a silnych warstw. To mi się w nim podoba - mówi aktor o najnowszym projekcie ze swoim udziałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda. Opowiadacz historii i współczesności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 07:30
Wybitny reżyser zmarł 9 października wieczorem. Przypominamy audycję wyemitowaną w marcu tego roku z okazji 90. urodzin artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec '68, "Dziady" i katastrofa, którą przewidział Holoubek

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 14:58
- Nic nie zapowiadało takich demonstracji, takiej burzy politycznej i dziejowej. Spektakl wystawiono przecież z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej - wspomina prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
rozwiń zwiń