Krzysztof Kieślowski nie bał się słowa "miłość"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 12:30
Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina. 13 marca minęło 20 lat od jego śmierci. Autor "Dekalogu", "Trzech kolorów" czy "Podwójnego życia Weroniki" w czerwcu obchodziłby 75. urodziny.
Audio
  • Przyjaciele i współpracownicy Krzysztofa Kieślowskiego wspominają reżysera (Kulturalna Jedynka)
Reżyser Krzysztof Kieślowski
Reżyser Krzysztof KieślowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Prowadząca Anna Stempniak w 1994 roku, tuż po premierze "Czerwonego", przeprowadziła wywiad z reżyserem. - Jeżeli robię film o jakimś bohaterze, to zawsze go bardzo lubię, a nawet kocham. Nie boję się tego słowa. My tę miłość ciągle w sobie mamy, tylko żyjemy w takim czasie, kiedy ludzie wstydzą się tego uczucia - mówił wtedy Kieślowski.

 - To był człowiek prawdziwy, tak bardzo autentyczny. Kiedyś miałam ciężki czas, miałam wypadek i pamiętam, że Krzysztof Kieślowski zadzwonił wtedy i zaproponował, że może zabrać mojego syna na wakacje. Tak dokładnie zrozumiał, że właśnie to było wtedy najważniejsze, że chciałam, aby syn był dalej od tego wszystkiego - wspomina Maja Komorowska, która zagrała w pierwszej części "Dekalogu" - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".

Współpracownicy i przyjaciele zdradzają, jaki był Kieślowski prywatnie i wspominają, jak przyjęli wiadomość o jego śmierci. Andrzej Mańkowski opowiada natomiast o konkursie dla młodzieży zainspirowanym "Dekalogiem".

W audycji usłyszeć można było także najsłynniejszych motywów muzycznych z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Utwory te skomponował Zbigniew Preisner, z którym reżyser współpracował przy swoich najsłynniejszych obrazach.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Andrzej Mańkowski (reżyser, producent filmowy, pomysłodawca konkursu "Dekalog 89+)

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/pg

Czytaj także

"Planeta singli" wesołą bajką dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 23:54
- Główną zaletą filmu "Planeta singli" są gagi komediowe. Jest kolorowo, wesoło i zabawnie - mówi krytyk filmowy, Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: feminizm jest jak cholesterol

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:00
Urodził się w 1939 roku, a wczesne dzieciństwo upłynęło mu pod znakiem wojny. W młodości długo szukał swojej drogi, studiując ponad 10 lat. W zeszłym roku został ostro skrytykowany za film "Obce ciało" i dostał za niego antynagrodę - Węża.
rozwiń zwiń