"Ordo Romanus" po dziesięciu wiekach wróciło do Gniezna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:55
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie udostępniono dla publiczności wystawę "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".
Audio
  • "Ordo Romanus" ponownie w Polsce (Kulturalna Jedynka)
Scena przedstawiająca wręczenie Mieszkowi II kodeksu przez Matyldę
Scena przedstawiająca wręczenie Mieszkowi II kodeksu przez MatyldęFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

Na wystawie zobaczymy przedmioty wyjątkowe, których na co dzień nie prezentuje się publicznie. - Niektóre są tak cenne, że choćby z powodów konserwatorskich nie można ich zaprezentować – mówi dyrektor placówki Michał Bogacki.Na szczególną uwagę zasługuje Kodeks Matyldy "Ordo Romanus", który przyjechał do Muzeum specjalnie na tę wystawę z Niemiec. To pochodzący z lat 20. XI wieku prezent księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla polskiego Mieszka.

- To księga liturgiczna. Znajduje się w niej list, w którym księżna zaprezentowała sylwetkę Mieszka II jako człowieka wykształconego - tłumaczy kurator wystawy Tomasz Janiak. 

Jakie były niezwykłe dzieje tej księgi oraz czym jeszcze zachwyca wystawa? O tym w dołączonym nagraniu.

***

Przygotował: Rafał Muniak

Data emisji: 15.03.2016

Godzina emisji: 15.15

Materiał reporterski wyemitowano w audycji Kulturalna Jedynka

Wystawę "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna" przygotowano z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, a jej otwarcia dokonał 11 marca prezydenta Andrzej Duda. Będzie można ją podziwiać do 25 października 2016 roku.

tj/mc