Eryk Lipiński – humor był dla niego tarczą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:22
- Wbrew pozorom tata nie był śmieszkiem, człowiekiem krotochwilnym czy wesołym. Przeciwnie. W istocie był szalenie poważny, rzekłbym nawet, że smutny – mówi znany muzyk Tomasz Lipiński.
Audio
  • Tomasz Lipiński: ojciec trafił do Auschwitz jednym z pierwszych transportów. Słyszałem, że po powrocie z obozu koncentracyjnego stał się trochę innym człowiekiem (PR, 14.03.2016)
Eryk Lipiński zmarł w 1991 roku w wieku 83 lat
Eryk Lipiński zmarł w 1991 roku w wieku 83 latFoto: PAP/Irena Jarosińska

Punktem wyjścia do wspomnień o Eryku Lipińskim w audycji "Kulturalna Jedynka" były wydane w marcu "Pamiętniki" tego satyryka, rysownika i karykaturzysty. Zdaniem Tomka Lipińskiego na stosunek jego ojca do świata w znaczący sposób wpłynął pobyt w Auschwitz. - Trafił tam jednym z pierwszych transportów. Słyszałem, że po powrocie z obozu koncentracyjnego stał się trochę innym człowiekiem. To, co przeżył, gdzieś w nim pozostało. Dowcip i żart był dla niego sposobem dystansowania się od rzeczywistości. Przy okazji bawił ludzi, a jako przedwojenny erudyta robił to w inteligentny sposób - podkreśla gość Jedynki.

Tomasz Lipiński (Brygada Kryzys, Tilt) z powodzeniem kontynuuje muzyczne tradycje rodzinne. Kto je zapoczątkował, czy Eryk Lipiński również miał w nich swój udział i jak odnosił się do kariery muzycznej syna, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Tomasz Lipiński (muzyk rockowy, syn Eryka Lipińskiego), Elżbieta Laskowska (p.o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 22.08

W audycji znalazły się także wypowiedzi Eryka Lipińskiego z archiwum Polskiego Radia

pg/mg

Czytaj także

Tomek Lipiński zaczął grać rocka, bo nie było nic innego do roboty

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 21:05
Tomek Lipiński, współtwórca polskiej sceny alternatywnej, wspomina swoje muzyczne początki, chwilowe zapatrzenie się w politykę, ocenia też przemiany, jakie dokonały się w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń