X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
Audio
  • Filozoficzne przesłanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (Kulturalna Jedynka)
W 2001 roku powieść Quo vadis przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał Bajor
W 2001 roku powieść "Quo vadis" przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał BajorFoto: mat.promocyjne

Gość Jedynki przyznał, że znajdujemy się w bardzo bolesnym momencie historii. Również w "Quo vadis" Henryk Sienkiewicz opowiada o rzeczach potwornych, o prześladowaniach, martyrologii, cierpieniach i zabijaniu z powodu różnic kulturowych i religijnych.

- To powieść, która ma gorzki happy end. Nie daje nam łatwego pocieszenia. Bohaterowie przenoszą się na Sycylię poza teatr wydarzeń, żyją w ukryciu ciesząc się, że świat o nich zapomniał, ale Neron szaleje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że on przeminie jak wszystko co złe, jak zaraza. Natomiast treścią tego przemijania są konkretne ludzkie losy, życie -  tłumaczył literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem prof. Koziołka, Sienkiewicz nie ukrywając potworności świata każe nam pomyśleć o możliwym pojednaniu o rzeczach, które wydawały się niemożliwe do pogodzenia - zetknięciu pogańskiego Rzymu z chrześcijaństwem, z którego narodziła się Europa.

W nagraniu audycji prof. Koziołek tłumaczył również w jakich okolicznościach powstawała powieść o pierwszych latach chrześcijaństwa, oraz jaki był jej kontekst polityczny dotyczący zniewolenia Polski.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: profesor Ryszard Koziołek (literaturoznawca) 

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 22.10

tj/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 22:03
Wyniki plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku ogłosił dziś prezydent. Andrzej Duda poinformował, że wydarzenie odbędzie się 3 września.
rozwiń zwiń