Dziesięć tańczących kobiet. "Prowadziły nie tylko w tańcu"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 13:00
- Pina Bausch była wybitną tancerką, bo odrzuciła technikę. Nie interesowało jej to, jak tańczysz, tylko to, co masz w środku - opowiada Jacek Marczyński, autor książki "Dziesięć tańczących kobiet".
Audio
  • Jacek Marczyński, autor książki "Dziesięć tańczących kobiet", opowiada o kobietach które wyzwoliły taniec współczesny (Kulturalna Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/billgate1111/dom. publiczna

Niemiecka artystka jest jedną z bohaterek, której życiorysem Jacek Marczyński opowiada historię tańca. - To także dowód na to, jak w XX wieku kobiety zmieniły się w tańcu - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. - Przestały być ulotne i zwiewne, a stały silnymi artystkami. Często silniejszymi niż mężczyźni - podkreśla.

W tym gronie znalazła się również Bronisława Niżyńska. - Na Zachodzie to wciąż autorytet, u nas postać całkowicie zapomniana - tłumaczy autor książki  "Dziesięć tańczących kobiet". I dodaje, że niesłusznie, bo w latach 30. ubiegłego wieku artystka stworzyła w Polsce zespół teatralny o światowym potencjale.

W audycji opowiadamy także m.in. o kobiecie, która tańczyła do 80. roku życia oraz zdradzamy, czy rozmiar buta może być przeszkodą w tanecznej karierze.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jacek Marczyński (autor książki "Dziesięć tańczących kobiet")

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 22.10

kul/pg

Czytaj także

Historia jak awanturnicza przygoda. Warszawa Grzegorza Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 03:38
- Postanowiłem skoncentrować się na międzywojennym fragmencie historii, bo wiemy o niej tylko tyle, ile jest w podręcznikach - opowiada pisarz Grzegorz Kalinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Poznaj nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 19:17
Spośród 350 nadesłanych książek jury wybrało 12 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach. O książkach-kandydatkach opowiada przewodniczący jury Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń