Sławomir Idziak: Hollywood to klatka z tygrysami

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 14:50
- Ludzie mają tam ego jak stąd do księżyca. Często trafia się na psychopatów. Praca z wielką gwiazdą, osobą z wielkim nazwiskiem, to początkowo zawsze niewiadoma - mówi gość Joanny Sławińskiej.
Audio
  • Sławomir Idziak opowiada o tym, czym jest dla niego kino (Kulturalna Jedynka)
Sławomir Idziak był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu
Sławomir Idziak był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Foto: PAP/JACEK TURCZYK
Czytaj i słuchaj także >>
Krzysztof Kieslowski 1200.jpg
Krzysztof Kieślowski nie bał się słowa "miłość"

Osobą całkowicie inną jest Natalie Portman. Gwiazda filmowa, która nienawidzi tego określenia. - Pracując nad swoją rolą w filmie "Opowieść o miłości i mroku", postanowiła nauczyć się nie tylko hebrajskiego, ale i rosyjskiego, którym władała jej bohaterka. Dla niej był to element pracy nad rolą - opowiada operator, który współpracował z aktorką przy jej debiucie reżyserskim.  

- Po przeczytaniu 500-stronicowej książki, na podstawie której powstał film, nie wiemy, dlaczego matka głównego bohatera - Amosa Oza - popełnia samobójstwo. Natalie pozostała temu jej wierna. To kocham w tym filmie najbardziej. Prawdziwe dzieło sztuki pozwala nam samym udzielić sobie odpowiedzi - mówi operator, który w audycji wspominał także pracę na planie filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego.

Jakie filmy są bliskie Sławomirowi Idziakowi? Czym dla operatora jest kolor w kinie? Czy film jest najważniejszą ze sztuk? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Sławomir Idziak (operator filmowy)

Data emisji: 16.04.2016

Godzina emisji: 22.08

gs/mk

Czytaj także

Andrzej Wajda. Opowiadacz historii i współczesności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 07:30
Wybitny reżyser zmarł 9 października wieczorem. Przypominamy audycję wyemitowaną w marcu tego roku z okazji 90. urodzin artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"(Nie)obecność" – jaki ślad pozostawił po sobie Piotr Łazarkiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:13
- Film jest próbą zmierzenia się z pytaniem, na ile bliski nam człowiek po śmierci nadal jest obecny. Łączy się to ze specyficzną cechą Piotra, który w świadomości wielu nadal istnieje- mówiła Magdalena Łazarkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kieślowski spotyka Kieślowskiego. W teatrze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 17:00
2016 to Rok Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji wybitny reżyser doczekał się sztuki teatralnej o sobie samym. - Od Kieślowskiego zaczęła się moja miłość do kina, dlatego do jego biografii mam podejście bardzo osobiste - przyznaje Julian Potrzebny, autor "Egzaminów".
rozwiń zwiń