Joanna Kos-Krauze: "Ptaki śpiewają w Kigali" to opowieść o poranionej historii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 16:17
Niedawno w Afryce zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Joanny Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", w który zaangażowany był również mąż reżyserki Krzysztof Krauze (zmarł w grudniu 2014 roku).
Audio
  • Joanna Kos-Krauze o filmie "Ptaki śpiewają w Kigali" (Kulturalna Jedynka)
Reżyserka Joanna Kos-Krauze spędziła w Afryce kilka lat
Reżyserka Joanna Kos-Krauze spędziła w Afryce kilka latFoto: PAP/Leszek Szymański

Obraz "Ptaki śpiewają w Kigali" powstaje po ponad 20 latach od tragicznych wydarzeń z 1994 roku, kiedy w Rwandzie doszło do masakry osób pochodzenia Tutsi dokonanej przez ekstremistów Hutu. Zginęło wówczas, według szacunków, około miliona ludzi.

- Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy robić filmu politycznego, stricte historycznego - podkreśliła w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Kos-Krauze.

- Powieść o ludobójstwie interesuje mnie bardziej w formie pewnych pytań: jak żyć po ludobójstwie, co to jest przebaczenie, czy przebaczenie oznacza pojednanie? Dzisiaj myślę, że ten film jest o żałobie, o próbie odbudowania się po stracie - wyjaśniła reżyserka.

Bohaterkami "Ptaki śpiewają w Kigali" są dwie kobiety, w ich role wcieliły się Jowita Budnik i Eliane Umuhire. Wysłuchaj nagrania audycji, z którego dowiesz się, o czym jest historia opowiedziana przez Kos-Krauze.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Joanna Kos-Krauze (reżyserka, scenarzystka i producentka)

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 15.15

kk/mg

Czytaj także

"Zjednoczone stany miłości" czarnym koniem Berlinale?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 12:17
- Kilka filmów zaznaczyło swoją obecność, ale na razie nie ma zdecydowanego faworyta - mówił w Jedynce krytyk filmowy Artur Zaborski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aneta Kopacz i film "Ja". Na ratunek chorym na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 16:00
Nominowana do Oscara za obraz "Joanna" reżyserka Aneta Kopacz nakręciła film zatytułowany "Ja". Dokument ten zainaugurował kampanię edukacyjną dotyczącą specjalistycznego żywienia w chorobie nowotworowej.
rozwiń zwiń