6. sezon serialu "Gra o tron", czyli historia bez końca?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 13:00
- To fenomenalna opowieść zawierająca tajemnice, których nie ma nawet w najlepszych kryminałach. W każdym z nich mamy kilka możliwych zakończeń, z których jedno się sprawdzi. Tu nikt nie wie, nawet Martin, jak to się skończy – podkreśla Andrzej Janisz, wielbiciel książki i serialu.
Audio
  • "Gra o tron". Kto przeżyje, kto zginie? Rozmowa o fenomenie serialu i książki (Kulturalna Jedynka)
W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy, w tym za najlepszy serial obyczajowy
W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy, w tym za najlepszy serial obyczajowyFoto: HBO/mat. promocyjne
Czytaj i słuchaj także >>
roksolana 1200.jpg
Powieść, która stała się inspiracją dla serialu "Wspaniałe stulecie"

Georg R.R. Martin pisząc historię o Westeros obficie czerpał z historii Europy, w szczególności z historii Anglii, ale nie tylko. Jak podkreśla Andrzej Janisz czytając czy oglądając opowieść o rzezi, do której doszło na weselu jednego z bohaterów nie zapominajmy o zajeździe w Gąsawie, gdzie w tajemniczych okolicznościach zginął polski księże Leszek Biały. – Taki był tamten świat, z którego Martin czerpał – podkreśla dziennikarz Redakcji Sportowej PR.

Maciej Zwierzchowski dodaje, że sukces serialu oszałamia tym bardziej, że Martin nie chciał początkowo, żeby go sfilmowano. – Jego celem była książka nie do sfilmowania. Pisząc ją łamał wszystkie zasady, które mu wpajano, gdy pracował w telewizji, mało planów, mało postaci – przypomina gość Anny Stempniak.

Co wydarzy się w nadchodzącym 6. sezonie sagi "Gra o tron"? Kto zasiądzie na Żelaznym Tronie? Czy Jon Snow wciąż żyje? I czy George R.R. Martin pisarz jest zgodny z George'em R.R. Martinem scenarzystą? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy także o premierach teatralnych i obchodach Światowego Dnia Książki.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Adrzej Janisz (dziennikarz Redakcji Sportowej PR, historyk z wykształcenia), Maciej Zwierzchowski (dziennikarz)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 22.08

gs/pj

Czytaj także

Janusz Majewski: śmierć przychodzi nie tylko do starych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 15:12
- Chciałbym, by czytelnik wyniósł dwie nauki: że warto robić podsumowanie przed następnym życiowym etapem, i że śmierć może zaskoczyć każdego - mówi Janusz Majewski o swojej nowej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: nie chciałem wybielać mordercy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
- Bohater mojej książki przeżył zdradę pewnych ideałów. Zdradziła go nie tylko żona, ale i przyjaciel. Opisuję ohydę tej zbrodni, ale staram się wyjaśnić dlaczego do tej ohydy doszło – mówi autor książki "I odpuść nam nasze…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela: nie marzyłem o tym, by być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:21
– W czasach liceum fascynowała mnie raczej iluzja i maszyneria teatru. Myślałem o scenografii – mówił aktor, a zarazem bohater książki "Trela" Beaty Guczalskiej.
rozwiń zwiń