Jo Nesbo pisze na nowo "Makbeta" i zdradza jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 13:00
- Historię osadziłem w latach 70. Ludzie żyją w strachu przed wojną atomową. Wszystkich gnębi apokaliptyczna wizja zimnej wojny. Są takie miasta jak Nowy Jork, będący wówczas ciemnym miejscem, bardzo skorumpowanym i niebezpiecznym - opowiada norweski autor bestsellerów.
Audio
  • Projekt Szekspir. Jo Nesbo pisze "Makbeta", Howarda Jacobsona opublikował powieść "Shylock się nazywam" (Kulturalna Jedynka)
Norweski pisarz Jo Nesbo, podczas spotkania z czytelnikami w Teatrze Capitol we Wrocławiu, 23 bm. Wrocław obejmie 23 bm. tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury
Norweski pisarz Jo Nesbo, podczas spotkania z czytelnikami w Teatrze Capitol we Wrocławiu, 23 bm. Wrocław obejmie 23 bm. tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literaturyFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Makbet i jego historia jest dla mnie tylko szkieletem. Wyrzuciłem wszystko, co było szekspirowskie, zmieniłem bohaterów. 3 czarownice zmieniłem na 3 liderów gangów narkotykowych - mówi Jo Nesbo. Pisarz przyznaje, że wahał się czy przyjąć propozycję uczestnictwa w Projekcie Szekspir, w ramach którego najpopularniejsi autorzy z całego świata na nowo, w formie powieści opowiadają dramaty najsłynniejszego z twórców. Książki ukażą się w kilkunastu językach.

Czemu Jo Nesbo wybrał właśnie "Makbeta"? Jak powstają jego powieści? Co jest dla niego ważne w literaturze? Co było dla Jo Nesbo szkołą opowiadania historii? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której odwiedziliśmy dom rodzinny Wiliama Szekspira w związku ze Światowym Dniem Książki i 400. rocznicą śmierci słynnego dramaturga. Rozmawialiśmy również o powieści Howarda Jacobsona "Shylock się nazywam", będącej współczesną wersją szekspirowskiego "Kupca weneckiego". 

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jo Nesbo (pisarz), dr Piotr Rudzki (wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu) 

Data emisji: 23.04.2016

Godzina emisji: 22.05

gs/pj

Czytaj także

Projekt Szekspir. Współcześni pisarze odpowiadają mistrzowi

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 13:25
- Szekspir żył w czasach "pomiędzy", podobnie jak my w Polsce, myślę więc, że ta seria zdobędzie wielu czytelników. Dziś Szekspira trudno czytać jeden do jednego, ale wielcy pisarze wybrani do serii potrafią mu odpowiedzieć - mówi dr Piotr Rudzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Celińska: chcę oglądać ten film niezliczoną ilość razy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 15:48
- Ja jestem zachwycona. Jest to pod każdym względem świetnie zrobiony film - powiedziała o obrazie "Wszystko gra" Agnieszki Glińskiej aktorka Stanisława Celińska, która wystąpiła w tej produkcji w roli babci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. sezon serialu "Gra o tron", czyli historia bez końca?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 13:00
- To fenomenalna opowieść zawierająca tajemnice, których nie ma nawet w najlepszych kryminałach. W każdym z nich mamy kilka możliwych zakończeń, z których jedno się sprawdzi. Tu nikt nie wie, nawet Martin, jak to się skończy – podkreśla Andrzej Janisz, wielbiciel książki i serialu.
rozwiń zwiń