"Don Kichot" - cudowny produkt różnych zbiegów okoliczności

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 12:02
Miguel de Cervantes pisząc "Don Kichota" nie wiedział, że tworzy arcydzieło, najważniejszą książkę Europy a może nawet świata.
Audio
Miguel de Cervantes
Miguel de CervantesFoto: Juan de Jauregui y Aguilar (ok.1583-1641), domena publiczna

Jak podkreślił gość audycji "Kulturalna Jedynka", miłośnik twórczości Miguela de Cervantesa Emilio Pascual, hiszpański pisarz nie był wykształcony. A jednak potrafił przetworzyć konwencje literackie, które wtedy dominowały - zarówno powieść łotrzykowską, jak i powieść pastoralną - i zbić je w jedną, genialną, całość. 

- "Don Kichot" jest cudownym produktem różnych zbiegów okoliczności (...) Cervantes rozpoczął pracę nad tą książką w momencie rozpaczy, zmęczenia, gdy nie miał już nic do stracenia. Napisał ją w taki sposób, w jaki nie pisał ani wierszy, ani teatru - korzystając z kompletnej wolności - wskazał Pascual i wyjaśnił, w jakich okolicznościach powstawał "Don Kichot".

Czym dla Hiszpana jest "Don Kichot"? Wysłuchaj całej audycji, w której pojawiają się również fragmenty książki w interpretacji Wiktora Zborowskiego.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Wojciech Charchalis (tłumacz, autor nowego przekładu "Don Kichota"), Emilio Pascual (miłośnik twórczości Miguela de Cervantesa)

Data emisji: 01.05.2016

Godzina emisji: 22.09

kk

Czytaj także

Hiszpania: w Madrycie znaleziono szczątki Miguela de Cervantesa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 13:57
W krypcie kościoła trynitarzy w centrum Madrytu znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.
rozwiń zwiń