Małe eksperymenty ze szczęściem Hendrika Groena

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 09:28
- Przy całej swojej pogodzie, zabawności, błyskotliwości ta książka jest buntownicza - stara się odzyskać miejsce dla tematu starości w głównym nurcie. Rzuca wyzwanie - powiedziała w radiowej Jedynce Paulina Wilk.
Audio
  • Małe eksperymenty ze szczęściem w Jedynce (Kulturalna Jedynka)
Fragm. okładki książki Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 14
Fragm. okładki książki "Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4"Foto: wyd. Albatros

"Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4" to międzynarodowy fenomen literacki, którego autor wciąż pozostaje nieznany. Wiadomo jedynie, że żyje w jednym z holenderskich domów opieki. Hendrik Groen jest zgryźliwym staruszkiem o specyficznym poczuciu humoru i introwertycznej naturze. Książka w lekki, prześmiewczy, ale jednocześnie mądry sposób porusza problem starości.


Irena Jun i Zbigniew Rymarz są członkami polskiego gangu Hendrika Groena. Jak wyjaśnił w "Kulturalnej Jedynce" Rymarz, ich rola w gangu polega na tym, by przekonać osoby, które uważają się za staruszków choć mają zaledwie 60 lat, że starość nie ma związku z wiekiem. - Kiedy mnie zapytano "co to jest starość", odpowiedziałem, że nie wiem, może za 10 lat będę mógł odpowiedzieć - powiedział pan Zbigniew, który za dwa miesiące skończy 89 lat.

- Mnie w tej książce podoba się punkt wyjścia - tam pada zdanie "starość jest modna". To dobrze brzmi. Nie chodzi o to, że ludzie w naszym wieku zaczną nagle być otaczani ciekawością szczególną, tylko myślę, że sama kraina starości, to miejsce, w którym nagle się znajdujemy, prosi się o opowiedzenie, bo mało wiemy na ten temat - wskazała Jun. - Ludzie starsi są jakby przeźroczyści, a jest nas bardzo dużo i będzie nas coraz więcej - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znalazły się także fragmenty książek "Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4" oraz "Seniorzy w natarciu" Cathariny Ingelman-Sundberg.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Irena Jun (aktorka), Paulina Wilk (pisarka, dziennikarka), Zbigniew Rymarz (kompozytor, pianista)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 22.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baśń Lecha Majewskiego przyciągnęła do Polski Johna Malkovicha

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 17:52
Gwiazdy filmowe zjeżdżają do Wrocławia, by wystąpić w nowym filmie Lecha Majewskiego pt. "Dolina Bogów". Kogo zobaczymy w tej produkcji?
rozwiń zwiń