Warszawskie Targi Książki - węgierska ofensywa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 18:30
W tym roku na kończących się dziś Warszawskich Targach Książki Węgry były gościem honorowym. - Moim targowym odkryciem są dwie węgierskie pisarki Krisztina Tóth i Andrea Tompa - mówi prowadząca Magda Mikołajczuk.
Audio
  • Węgierskie pisarki Krisztina Tóth i Andrea Tompa o swojej twórczości (Kulturalna Jedynka)
Warszawskie Targi Książki to największe pod względem liczby wystawców targi w Polsce
Warszawskie Targi Książki to największe pod względem liczby wystawców targi w PolsceFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Krisztina Tóth specjalnie na targi wydała książkę "Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii". To zbiór opowiadań o młodych kobietach i ich odnajdywaniu się we współczesnej rzeczywistości. Teksty - co charakterystyczne dla tej autorki - są niezwykle poetyckie i pełne zaskakujących szczegółów.

- Zaczęłam jako poetka 25 lat temu, dotąd ukazało się 10 tomików moich wierszy. Dopiero potem zaczęłam pisać prozą. Wiersz to sztuka zagęszczenia, a ja, jeśli piszę prozą, też staram się kondensować to, co mówię. Wykładam na uczelni, a swoim studentom mówię, żeby skreślali fragmenty swoich tekstów - jeszcze, jeszcze i jeszcze raz - opowiada Krisztina Tóth.

Dlaczego kod kreskowy wydawał się pisarce czymś mistycznym? Dowiecie się z nagrania. W audycji także rozmowa z inną węgierską autorką - Andrą Tompą, która właśnie wydała po polsku "Dom kata". To oparty na doświadczeniach pisarki zbiór opowiadań o węgierskiej Żydówce dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu.

***

Tytuł audycji:
"Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Krisztina Tóth i Andrea Tompa (pisarki)

Data emisji: 21.05.2016

Godzina emisji: 22.10

mg

Czytaj także

Małe eksperymenty ze szczęściem Hendrika Groena

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 09:28
- Przy całej swojej pogodzie, zabawności, błyskotliwości ta książka jest buntownicza - stara się odzyskać miejsce dla tematu starości w głównym nurcie. Rzuca wyzwanie - powiedziała w radiowej Jedynce Paulina Wilk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe życie" - książka, która zmienia wszystko

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 10:00
- Po przeczytaniu takiej książki już nic nie jest takie, jak było - przyznała w Jedynce tłumaczka "Małego życia" Jolanta Kozak.
rozwiń zwiń