Dziewczyna wyklęta Stanisława Kociełowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 11:37
Była harcerką, działała w konspiracji antykomunistycznej, spędziła osiem lat w sowieckim łagrze. Gościem Jedynki była "Iskierka", jedna z bohaterek książki Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2" .
Audio
  • "Iskierka" - dziewczyna wyklęta (Kulturalna Jedynka)
Fragm. okładki książki  Szymona Nowaka Dziewczyny wyklęte 2
Fragm. okładki książki Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2"Foto: mat. promocyjne

Jak wskazała w "Kulturalnej Jedynce" Stanisława Kociełowicz, od ok. 1939 roku harcmistrzynie zajęły się dziewczętami i tworzyły zastępy i drużyny. - Od 1943 roku ja sama dołączyłam do drużyny - zaznaczyła "Iskierka".

- Już wtedy działałyśmy w konspiracji, uczyłyśmy się łączności i robić opatrunki, próbowałyśmy opanować alfabet Morse'a. Powoli zdobywałyśmy wszystkie sprawności. Spotykałyśmy się m.in. w domach koleżanek - wytłumaczyła gość Jedynki.

- Przychodziłyśmy do szkoły a tu już nie było jednej dziewczyny, drugiej. Bez przerwy ktoś znikał, był aresztowany. Na ulicy podchodzili i zabierali harcerki i żołnierzy Armii Krajowej - powiedziała "Iskierka".

- W łagrze dowiedziałyśmy się, że kobiety też są straszne - przyznała Kociełowicz. Opowiedziała w Jedynce o zesłaniu i o małżeństwie, dzięki któremu uratowała swojego przyszłego męża przed kolonią karną.

W audycji Szymon Nowak, autor książki "Dziewczyny wyklęte 2", wyjaśnił dlaczego postanowił się zająć bohaterskimi dziewczynami i jak poznał "Iskierkę".

Z gośćmi Jedynki rozmawiała Anna Stempniak.


*** 

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Stanisława Kociełowicz - "Iskierka", Szymon Nowak (autor książki "Dziewczyny wyklęte 2")

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 16.11

kk

Czytaj także

"Dziewczyny wyklęte 2"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 05:00
Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945.
rozwiń zwiń