"Ikona" Wojciecha Kasperskiego - film o poszukiwaniu duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:19
- Zagłębiamy się w nim, jaki jest wspólny mianownik między nami (twórcami), bohaterami oraz odbiorcami filmu. Zrobiliśmy go po to, aby znaleźć coś, co może nas połączyć. Ten film ma być mostem - mówił w Jedynce Wojciech Kasperski, reżyser filmu "Ikona".
Audio
  • Wojciech Kasperski o filmie "Ikona" (Kulturalna Jedynka)
Wojciech Kasperski jest również twórcą dokumentów Otchłań i Nasiona oraz fabuły Na granicy
Wojciech Kasperski jest również twórcą dokumentów "Otchłań" i "Nasiona" oraz fabuły "Na granicy"Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński

180 km na północ od Irkucka stoi wielki ceglany budynek, który kiedyś był carskim więzieniem. Obecnie znajduje się w nim szpital psychiatryczny. Wojciech Kasperski nazywa to miejsce "zsypem", gdzie społeczeństwo wyrzuca wszystkich niepotrzebnych ludzi. - Znajdziemy tam chorych psychicznie, ale też dziewczynki z domów dziecka dla których zabrakło łóżek oraz młodych ludzi z poprawczaka, którymi nie było komu się zająć. Trafiają tam wszyscy niepotrzebni. To takie przytulisko, społeczny śmietnik, gdzie pod opieką pięciu lekarzy znajduje się 1000 osób - powiedział reżyser. 

Dokumentalna "Ikona" jest wstrząsającą opowieścią o wykluczonych, pacjentach zamkniętych za murami syberyjskiego szpitala. - Szpital to jest życie w soczewce, świat uwypuklony w jednym miejscu. Wszyscy zależymy od wielu osób, inne zależą od nas. Musimy z tym żyć. Sprawa zmienia się jednak, gdy ktoś Ci mówi, że jesteś chory psychicznie i odbiera część praw. Zasadne jest to w przypadku osób niebezpiecznych, które również przebywają w tym szpitalu. Przebywają tam też jednak osoby, które można leczyć i mogłyby wrócić do społeczeństwa. Ten film mówi również i o takich rzeczach. Porusza temat wrażliwości na drugiego człowieka, gdzie kończy się medycyna i zaczynają się bardziej ludzkie odruchy - tłumaczył Kasperski.


Film "Ikona" bierze udział w konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W nagraniu audycji Wojciech Kasperski tłumaczył również, jak udało mu się nawiązać kontakt z bohaterami filmu. Wyjaśnił, dlaczego się z nimi utożsamia oraz dlaczego "Ikonę" nazywa dziełem swojego życia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Wojciech Kasperski (reżyser)

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 15.21

tj/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film "Koniec świat". Zderzenie człowieka z punktem granicznym

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 20:26
- Tym punktem była data 21.12.2012 roku. Wywołała lęk, choć w założeniu Majów miała oznaczać koniec kalendarza. Miał to być koniec epoki i rozpoczęcie nowej - mówiła w Jedynce reżyserka Monika Pawluczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
rozwiń zwiń