"Teatr radiowy oglądamy na ekranie swoich emocji i wspomnień"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:13
Zasiadasz na widowni i nagle otacza cię wręcz materialny dźwięk. Gaśnie światło, zmienia się rytm serca, wyobraźnia zaczyna inaczej pracować i odpływasz… Artyści tydzień po zakończeniu XVI Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" podzielili się swoimi refleksjami.
Audio
  • Ingmar Villqist i Andrzej Mastalerz o Dwóch Teatrach 2016 (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
Refleksje po XVI Festiwalu Dwa Teatry
Refleksje po XVI Festiwalu Dwa TeatryFoto: materiały prasowe

- Nad słuchowiskiem pracujemy trochę jak muzycy, rozczytując i uaktywniając partyturę, która ma mieć określone działanie na wyobraźnię widza - tłumaczył Ingmar Villqist dramatopisarz i reżyser od lat współpracujący z Teatrem Polskiego Radia. - Specyfika teatru radiowego zawiera się w pracy ze słowem. Operujemy nim tak, by wywołać wszystkie światy. Myślimy, że teatr radiowy nie jest teatrem wizualnym. Jest. Tylko my oglądamy go na ekranie swoich emocji i wspomnień - dodał reżyser.

Goście "Kulturalnej Jedynki" - reżyser Ingmar  Villqist i aktor Andrzej Mastalerz, w rozmowie tuż przed galą Festiwalu Dwa Teatry 2016, zwracali uwagę na specyfikę festiwalowej publiczności. - Publiczność jest świadoma rodzaju sztuki, którą tu prezentujemy. Jest to publiczność przygotowana, oswojona ze słuchowiskami dzięki mocnej obecności teatru radiowego głównie w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Ale nie tylko, bo jak zauważył Ingmar Villqist, coraz częściej słuchowiska realizowane są w radiach regionalnych czy lokalnych. Wyraził nadzieję, iż nowa nagroda Państwa Byrskich ożywi lokalne teatry radiowe.

W tym roku nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich, która przyznawana jest za spektakle wykorzystujące potencjał miejscowego środowiska artystycznego, otrzymało słuchowisko "Epitafium" powstałe w Radiu Olsztyn.

W audycji także refleksje aktora Andrzeja Mastalerza na temat konkursowego słuchowiska "Wniębowstępowanie", w którym odtwarzal role jednego z misjonarzy.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Rozmawia: Anna Stempniak

Goście: Ingmar  Villqist (reżyser), Andrzej Mastalerz (aktor)

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 22.10

ab/mg