Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
Audio
  • O wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" opowiadają jej organizatorzy z Muzeum Narodowego w Warszawie (Kulturalna Jedynka)
Rafael Santi, Chrystus błogosławiący, 1505-1506 (fragment obrazu)
Rafael Santi, "Chrystus błogosławiący", 1505-1506 (fragment obrazu)Foto: Domena publiczna

- Charakterystyką Lombardczyków jest mocne stąpanie po ziemi, rzeczowość. W tej codzienności, w tym perfekcyjnym odtworzeniu fizyczności kryje się coś, co jest metaficzyczne. Malarze portretów ograniczają wszelkie atrybuty i szczegóły do minimum, to postać nas wciąga i zadaje pytania - mówi Joanna Kilian, kuratorka wystawy.

Rozmówczyni Doroty Kołodziejczyk wyjaśnia również, że celowo nie nadała ekspozycji efektownego tytułu, w którym pojawiłyby się nazwiska najpopularniejszych twórców. - Chciałam zwrócić uwagę, że sztuka to przeżycia z innego porządku niż public relations czy kultura popularna. Po drugie chcieliśmy zwrócić uwagę, że w północnym Włoszech powstawały dzieła osobliwe, niezwykłe i dorównujące trzem mistrzom: Rafaelowi, Leonardowi da Vinci i Michałowi Aniołowi - mówi kuratorka.

Z kolei o niecodziennej, wręcz teatralnej aranżacji wystawy opowiada jej twórca, scenograf Boris Kudlička. Wystawie patronuje Polskie Radio.

***

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 3.06.2016

Godzina emisji: 15.40

Materiał wyemitowano w audycji "Kulturalna Jedynka".

mg/mc

Czytaj także

Mężczyzna z obrazu Moroniego. Za piękny na krawca?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:11
"Portret krawca” jest bardzo ceniony, chociaż temat niepozorny, a sam krawiec nieznany. Uroda tego portretu zdobyła mu jednak wielką sławę w XVII wieku - mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłakiwanie Chrystusa". Na czym polega manipulacja Mantegni?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 17:13
Powstały w XV wieku obraz "Opłakiwanie Chrystusa" ("Martwy Chrystus") Andrei Mantegni jest jednym z najbardziej fascynujących dzieł religijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pokazać włoski renesans w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" o wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" rozmawialiśmy z kuratorką Joanną Kilian oraz autorem scenografii tej ekspozycji - Borisem Kudličką.
rozwiń zwiń