X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
Audio
  • O wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" opowiadają jej organizatorzy z Muzeum Narodowego w Warszawie (Kulturalna Jedynka)
Rafael Santi, Chrystus błogosławiący, 1505-1506 (fragment obrazu)
Rafael Santi, "Chrystus błogosławiący", 1505-1506 (fragment obrazu)Foto: Domena publiczna

- Charakterystyką Lombardczyków jest mocne stąpanie po ziemi, rzeczowość. W tej codzienności, w tym perfekcyjnym odtworzeniu fizyczności kryje się coś, co jest metaficzyczne. Malarze portretów ograniczają wszelkie atrybuty i szczegóły do minimum, to postać nas wciąga i zadaje pytania - mówi Joanna Kilian, kuratorka wystawy.

Rozmówczyni Doroty Kołodziejczyk wyjaśnia również, że celowo nie nadała ekspozycji efektownego tytułu, w którym pojawiłyby się nazwiska najpopularniejszych twórców. - Chciałam zwrócić uwagę, że sztuka to przeżycia z innego porządku niż public relations czy kultura popularna. Po drugie chcieliśmy zwrócić uwagę, że w północnym Włoszech powstawały dzieła osobliwe, niezwykłe i dorównujące trzem mistrzom: Rafaelowi, Leonardowi da Vinci i Michałowi Aniołowi - mówi kuratorka.

Z kolei o niecodziennej, wręcz teatralnej aranżacji wystawy opowiada jej twórca, scenograf Boris Kudlička. Wystawie patronuje Polskie Radio.

***

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 3.06.2016

Godzina emisji: 15.40

Materiał wyemitowano w audycji "Kulturalna Jedynka".

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mężczyzna z obrazu Moroniego. Za piękny na krawca?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:11
"Portret krawca” jest bardzo ceniony, chociaż temat niepozorny, a sam krawiec nieznany. Uroda tego portretu zdobyła mu jednak wielką sławę w XVII wieku - mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłakiwanie Chrystusa". Na czym polega manipulacja Mantegni?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 17:13
Powstały w XV wieku obraz "Opłakiwanie Chrystusa" ("Martwy Chrystus") Andrei Mantegni jest jednym z najbardziej fascynujących dzieł religijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pokazać włoski renesans w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" o wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" rozmawialiśmy z kuratorką Joanną Kilian oraz autorem scenografii tej ekspozycji - Borisem Kudličką.
rozwiń zwiń