Jakub Kornhauser oraz poezja na granicy snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 00:40
- Wizja rzeczywistości, która zawiera się w przemieszaniu snu i jawy, wspomnień i wyobrażeń, jest mi najbliższa - mówi Jakub Kornhauser, laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.
Audio
  • O swojej twórczości opowiadają Jakub Kornhauser i Michael Crummey (Kulturalna Jedynka)
Laureat Nagrody - polski poeta, tłumacz, krytyk literacki Jakub Kornhauser. Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej wręczono podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej 11 czerwca
Laureat Nagrody - polski poeta, tłumacz, krytyk literacki Jakub Kornhauser. Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej wręczono podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej 11 czerwcaFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Gość radiowej Jedynki został nagrodzony za tomik "Drożdżownia". - Piszę, gdy mam jakiś zapalnik. Tą iskrą najczęściej jest obraz rozumiany jako płótno, dzieło artysty, a z drugiej strony sceny zapamiętane z dzieciństwa czy z życia codziennego. Jest to poezja obserwowania tego, co mam wokół siebie i taka wizja literatury zawsze była mi bliska - opowiada Jakub Kornhauser.

Poeta zdradził w rozmowie z Magdą Mikołajczuk co, jego zdaniem, jest najpiękniejsze z rzeczy, które mogą spotkać człowieka w życiu, jakie jest jego środowisko naturalne i dlaczego szczególnie upodobał sobie jazdę na rowerze. W audycji mówiliśmy również o tym, dlaczego brak szczerego śmiechu w czasie rozmowy z mieszkańcami Nowej Fundlandii sprawia, że konwersacja jest uważana za nieważną.

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Jakub Kornhauser (poeta, tłumacz, krytyk literacki), Michael Crummey (kanadyjski pisarz)

Data emisji: 15.06.2016

Godzina emisji: 15.00

sm/gs


Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakim jesteś czytelnikiem namiętnym czy dworskim?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 21:00
- Jestem namiętnym kochankiem książkowym, takim który robi krzywdę książce, jak nazwałby to kochanek dworski, który traktuje książki z szacunkiem – przyznaje Justyna Sobolewska, autorka "Książki o czytaniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Parys: pisząc tę książkę weszłam w tunel pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 13:20
- Nagle znajdujemy się w miejscach w których rzeczywiście byliśmy. Im bardziej w to wchodzimy, tym więcej nam się przypomina – mówiła w Jedynce autorka książki "Biała Rika".
rozwiń zwiń