Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
Audio
  • Wyjątkowa uczta dla miłośników włoskiego malarstwa (Kulturalna Jedynka)
Fragment obrazu pędzla Paris Bordone Wenus i Amor, namalowany w latach 30. XVI wieku
Fragment obrazu pędzla Paris Bordone "Wenus i Amor", namalowany w latach 30. XVI wiekuFoto: materiały Muzeum Narodowego w Warszawie

Za sprawą wystawy "Brescia. Renesans na północy Włoch", pod patronatem Polskiego Radia, do Muzeum Narodowego w Warszawie zawitały arcydzieła takich mistrzów jak Tycjan, Lotto czy Rafael. - Te obrazy były tworzone do kaplic, kościołów, pałaców, czasami skrywane za zasłoną w alkowie małżonków. Należały do swoich czasów i swojego miejsca - mówi kuratorka.

Jak dodaje, jest to wystawa wyjątkowa i warto podkreślić, że możliwość pokazania tych płócien w jednym miejscu wynika z ogromnych wysiłków organizatorów. - Wciąż niełatwo jest pożyczyć tak znakomite dzieła - zdradza Joanna Kilian.

W audycji zaprosiliśmy również na krakowską wystawę Maxa Ernsta "Sny ornitologa" i mówiliśmy o niezwykłym wydarzeniu, jakim jest żywa ekspozycja uchwytów do jabłek i gruszek, biżuterii z niecodziennych przedmiotów jak np. kieliszek i mis pełnych włosów...

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Joanna Kilian (kuratorka wystawy "Brescia. Renesans na północy Włoch")

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 15.15

sm

Czytaj także

Lorenzo Lotto. Malarz zapomniany przez 300 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 10:44
Gawęda dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście z przełomu XV i XVI w., którego odkryto na nowo i doceniono dopiero w wieku XIX.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
rozwiń zwiń