"Wilimowski" Miljenko Jergovicia. Poprzez piłkę nożną o sprawach uniwersalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 14:02
- Piłka nożna, jak każda inna gra, jest metaforą rzeczywistości. Jest też pewnego rodzaju ceremoniałem i obrzędem, dotyczy ojca i syna, narodu i jego przyszłości - mówił w Jedynce o swojej książce "Wilimowski" Chorwat Miljenko Jergović.
Audio
  • Miljenko Jergović o książce "Wilimowski" (Kulturalna Jedynka)
Ernest Wilimowski w 1936 roku
Ernest Wilimowski w 1936 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Akcja powieści rozgrywa się w czerwcu 1938 roku. Krakowski profesor udaje się wraz ze swoim ciężko chorym synkiem i jego opiekunami do hotelu-sanatorium w Dalmacji. Właśnie tam słuchają radiowej transmisji meczu Polska-Brazylia, w którym Ernest Wilimowski strzelił Brazylijczykom cztery gole. Opis meczu jest pełen piękna i siły metafory. Boisko piłkarskie staje się pępkiem świata, na który skupia się uwaga bohaterów książki. Staje się miejscem, na którym układają oni swoje nadzieje dotyczące przyszłości.

- Wkrótce po tym meczu rozpoczęła się II wojna światowa. Kiedy Polska gra z Brazylią w czerwcu 1938 roku, czuje się świadomość nadciągającej katastrofy. Z drugiej strony istnieje inne, dziwne przekonanie, że gdyby Polska wygrała z Brazylią, to wszystko mogłoby potoczyć się inaczej. W końcu tak się nie stało, ale człowiek pozostaje z pytaniem, co by było, gdyby wynik był odwrotny. Czy wynik meczu mógłby zmienić bieg historii? Prawdopodobnie nie, ale w naturze ludzkiej leży skłonność do wiary choćby małą cząstką świadomości, że tok zdarzeń byłby inny - tłumaczył Miljenko Jergović.

Powieść "Wilimowski" przetłumaczyła Magdalena Petryńska. W dołączonym nagraniu Miljenko Jergović wyjaśnił m.in. dlaczego Ernest Wilimowski nie jest centralną postacią powieści i czym różni się od drugiego bohatera meczu Polska-Brazylia Fryderyka Scherfke?

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Miljenko Jergović (pisarz)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 22.11

tj/pg

Czytaj także

Magdalena Parys: pisząc tę książkę weszłam w tunel pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 13:20
- Nagle znajdujemy się w miejscach w których rzeczywiście byliśmy. Im bardziej w to wchodzimy, tym więcej nam się przypomina – mówiła w Jedynce autorka książki "Biała Rika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Crummey: pisząc, staram się zrozumieć samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 18:17
- Nowa Fundlandia to miejsce, które mnie stworzyło. Pisząc o niej, staram się zrozumieć samego siebie - podkreśla powieściopisarz, przyznając, że jego rodzinna wyspa jest miejscem, o którego istnieniu wie niewiele osób na świecie.
rozwiń zwiń