X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wilimowski" Miljenko Jergovicia. Poprzez piłkę nożną o sprawach uniwersalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 14:02
- Piłka nożna, jak każda inna gra, jest metaforą rzeczywistości. Jest też pewnego rodzaju ceremoniałem i obrzędem, dotyczy ojca i syna, narodu i jego przyszłości - mówił w Jedynce o swojej książce "Wilimowski" Chorwat Miljenko Jergović.
Audio
  • Miljenko Jergović o książce "Wilimowski" (Kulturalna Jedynka)
Ernest Wilimowski w 1936 roku
Ernest Wilimowski w 1936 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Akcja powieści rozgrywa się w czerwcu 1938 roku. Krakowski profesor udaje się wraz ze swoim ciężko chorym synkiem i jego opiekunami do hotelu-sanatorium w Dalmacji. Właśnie tam słuchają radiowej transmisji meczu Polska-Brazylia, w którym Ernest Wilimowski strzelił Brazylijczykom cztery gole. Opis meczu jest pełen piękna i siły metafory. Boisko piłkarskie staje się pępkiem świata, na który skupia się uwaga bohaterów książki. Staje się miejscem, na którym układają oni swoje nadzieje dotyczące przyszłości.

- Wkrótce po tym meczu rozpoczęła się II wojna światowa. Kiedy Polska gra z Brazylią w czerwcu 1938 roku, czuje się świadomość nadciągającej katastrofy. Z drugiej strony istnieje inne, dziwne przekonanie, że gdyby Polska wygrała z Brazylią, to wszystko mogłoby potoczyć się inaczej. W końcu tak się nie stało, ale człowiek pozostaje z pytaniem, co by było, gdyby wynik był odwrotny. Czy wynik meczu mógłby zmienić bieg historii? Prawdopodobnie nie, ale w naturze ludzkiej leży skłonność do wiary choćby małą cząstką świadomości, że tok zdarzeń byłby inny - tłumaczył Miljenko Jergović.

Powieść "Wilimowski" przetłumaczyła Magdalena Petryńska. W dołączonym nagraniu Miljenko Jergović wyjaśnił m.in. dlaczego Ernest Wilimowski nie jest centralną postacią powieści i czym różni się od drugiego bohatera meczu Polska-Brazylia Fryderyka Scherfke?

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Miljenko Jergović (pisarz)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 22.11

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Parys: pisząc tę książkę weszłam w tunel pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 13:20
- Nagle znajdujemy się w miejscach w których rzeczywiście byliśmy. Im bardziej w to wchodzimy, tym więcej nam się przypomina – mówiła w Jedynce autorka książki "Biała Rika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Crummey: pisząc, staram się zrozumieć samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 18:17
- Nowa Fundlandia to miejsce, które mnie stworzyło. Pisząc o niej, staram się zrozumieć samego siebie - podkreśla powieściopisarz, przyznając, że jego rodzinna wyspa jest miejscem, o którego istnieniu wie niewiele osób na świecie.
rozwiń zwiń