Irène Jacob o Kieślowskim: byłam nim bardzo poruszona

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 14:28
- Był bardzo głębokim, wnikliwym i ciepłym człowiekiem. Na planie zwracał się do każdego jakimś małym, miłym słowem. Zawsze chciał ulepszać ujęcia. Był bardzo zainteresowany każdym detalem - wspomina francuska aktorka.
Audio
  • Irene Jacob o Krzysztofie Kieślowskim, swojej karierze i festiwalu Transatlantyk (Kulturalna Jedynka)
- Kieślowski dla każdego miał przezwisko. Ja byłam osiołkiem i maleństwem - mówi Irne Jacob
- Kieślowski dla każdego miał przezwisko. Ja byłam "osiołkiem" i "maleństwem" - mówi Irène JacobFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Z okazji Roku Krzysztofa Kieślowskiego, podczas zakończonego niedawno festiwalu Transatlantyk w Łodzi, Irène Jacob promowała retrospektywę zmarłego 20 lat temu reżysera. Ich zawodowe drogi po raz pierwszy zeszły się przy filmie "Podwójne życie Weroniki", gdzie młodziutka wtedy aktorka zagrała główną rolę. 

- To było cudowne spotkanie. Spędziliśmy razem całe popołudnie pracując nad scenariuszem. Pomyślałam: poświęcił czas, żeby mnie poznać i to jest uczciwe. Nie zabierał nikomu czasu na próżno, zależało mu. To było coś w rodzaju: przyszłaś, a teraz będziemy razem pracować - wspomina początki współpracy z Krzysztofem Kieślowskim Francuzka.


Irène Jacob i Joanna Sławińska na 6. Transatlantyk Festival w Łodzi Irène Jacob i Joanna Sławińska na 6. Transatlantyk Festival w Łodzi

W audycji Irène Jacob opowiada również m.in. o koncercie, który dała podczas pobytu w Łodzi razem z bratem, zdradza dzięki jakiemu instrumentowi trafiła do filmu i wspomina pracę z mistrzem francuskiej Nowej Fali Louisem Mallem.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Irène Jacob (aktorka)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 22.08

pg/tj

Czytaj także

Krzysztof Kieślowski nie bał się słowa "miłość"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 12:30
Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina. 13 marca minęło 20 lat od jego śmierci. Autor "Dekalogu", "Trzech kolorów" czy "Podwójnego życia Weroniki" w czerwcu obchodziłby 75. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kieślowski spotyka Kieślowskiego. W teatrze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 17:00
2016 to Rok Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji wybitny reżyser doczekał się sztuki teatralnej o sobie samym. - Od Kieślowskiego zaczęła się moja miłość do kina, dlatego do jego biografii mam podejście bardzo osobiste - przyznaje Julian Potrzebny, autor "Egzaminów".
rozwiń zwiń