"Włodzimierz Odojewski umiał oddać tragedię Kresów"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 00:15
W czwartek (21.07) w wieku 86 lat zmarł Włodzimierz Odojewski - znakomity pisarz związany także z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Wolna Europa.
Audio
  • Audycja poświęcona twórczości zmarłego 21 lipca pisarza Włodzimierza Odojewskiego (Kulturalna Jedynka)
- W ciągu kilkudziesięciu lat Włodzimierz Odojewski (na zdjęciu) wypracował sobie w literaturze polskiej własny głos autora cyklu podolskiego, szeregu powieści podejmujących tematykę historyczną, związaną z wojną i konfliktem polsko-ukraińskim - mówi prof. Stanisław Kowalczyk
- W ciągu kilkudziesięciu lat Włodzimierz Odojewski (na zdjęciu) wypracował sobie w literaturze polskiej własny głos autora cyklu podolskiego, szeregu powieści podejmujących tematykę historyczną, związaną z wojną i konfliktem polsko-ukraińskim - mówi prof. Stanisław KowalczykFoto: PAP/CAF

- Włodzimierz Odojewski należał do tzw. pokolenia współczesności. Charakteryzował je dystans do historii i wobec samych siebie, wobec własnych przeżyć. To u Odojewskiego jest bardzo widoczne przy jednoczesnym bardzo emocjonalnym zaangażowaniu pisarza w temat, który stanowi podstawowy punkt odniesienia jego twórczości, tzn. sprawę katyńską, sprawę Ukrainy, sprawę końca pewnej formacji w Polsce - tłumaczy prof. Leszek Szaruga, poeta, prozaik i tłumacz.

Za najbardziej znane dzieło Włodzimierza Odojewskiego uznawana jest powieść "Zasypie wszystko, zawieje...", wydana na emigracji w 1974 roku. Jej akcja, tocząca się w czasie II wojny światowej, skupia się wokół dramatycznych losów Polaków i Ukraińców, mieszkańców dawnych polskich ziem wschodnich - terenów obecnej Ukrainy. - Niezwykle odważnie i jasno, bez publicystyki i tendencji narodowej, ukazana jest tu skala i natura konfliktu dwóch bratnich narodów żyjących praktycznie na jednym terenie i przemieszanych ze sobą - podkreśla prof. Stanisław Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Leszek Szaruga (poeta, prozaik, tłumacz), prof. Stanisław Kowalczyk, Kazimierz Orłoś (pisarz), dr Tadeusz Komendant (krytyk literacki, tłumacz, eseista, pisarz)

Z nagrań archiwalnych: Włodzimierz Odojewski

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 22.09

pg/ei

Czytaj także

Nie żyje Włodzimierz Odojewski, "polski Marcel Proust"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:00
Znakomity pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat. Włodzimierza Odojewskiego wspomnimy w dzisiejszej audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Odojewski. Absolutny władca języka

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 18:00
– Gdy sam chciałem pisać, nie mogłem czytać Odojewskiego. Jego proza działała tak sugestywnie, że bałem się, że wpłynie na moje pisanie – mówił Kazimierz Orłoś o zmarłym 21 lipca twórcy.
rozwiń zwiń