X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Włodzimierz Odojewski umiał oddać tragedię Kresów"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 00:15
W czwartek (21.07) w wieku 86 lat zmarł Włodzimierz Odojewski - znakomity pisarz związany także z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Wolna Europa.
Audio
  • Audycja poświęcona twórczości zmarłego 21 lipca pisarza Włodzimierza Odojewskiego (Kulturalna Jedynka)
- W ciągu kilkudziesięciu lat Włodzimierz Odojewski (na zdjęciu) wypracował sobie w literaturze polskiej własny głos autora cyklu podolskiego, szeregu powieści podejmujących tematykę historyczną, związaną z wojną i konfliktem polsko-ukraińskim - mówi prof. Stanisław Kowalczyk
- W ciągu kilkudziesięciu lat Włodzimierz Odojewski (na zdjęciu) wypracował sobie w literaturze polskiej własny głos autora cyklu podolskiego, szeregu powieści podejmujących tematykę historyczną, związaną z wojną i konfliktem polsko-ukraińskim - mówi prof. Stanisław KowalczykFoto: PAP/CAF

- Włodzimierz Odojewski należał do tzw. pokolenia współczesności. Charakteryzował je dystans do historii i wobec samych siebie, wobec własnych przeżyć. To u Odojewskiego jest bardzo widoczne przy jednoczesnym bardzo emocjonalnym zaangażowaniu pisarza w temat, który stanowi podstawowy punkt odniesienia jego twórczości, tzn. sprawę katyńską, sprawę Ukrainy, sprawę końca pewnej formacji w Polsce - tłumaczy prof. Leszek Szaruga, poeta, prozaik i tłumacz.

Za najbardziej znane dzieło Włodzimierza Odojewskiego uznawana jest powieść "Zasypie wszystko, zawieje...", wydana na emigracji w 1974 roku. Jej akcja, tocząca się w czasie II wojny światowej, skupia się wokół dramatycznych losów Polaków i Ukraińców, mieszkańców dawnych polskich ziem wschodnich - terenów obecnej Ukrainy. - Niezwykle odważnie i jasno, bez publicystyki i tendencji narodowej, ukazana jest tu skala i natura konfliktu dwóch bratnich narodów żyjących praktycznie na jednym terenie i przemieszanych ze sobą - podkreśla prof. Stanisław Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Leszek Szaruga (poeta, prozaik, tłumacz), prof. Stanisław Kowalczyk, Kazimierz Orłoś (pisarz), dr Tadeusz Komendant (krytyk literacki, tłumacz, eseista, pisarz)

Z nagrań archiwalnych: Włodzimierz Odojewski

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 22.09

pg/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Włodzimierz Odojewski, "polski Marcel Proust"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:00
Znakomity pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat. Włodzimierza Odojewskiego wspomnimy w dzisiejszej audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Odojewski. Absolutny władca języka

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 18:00
– Gdy sam chciałem pisać, nie mogłem czytać Odojewskiego. Jego proza działała tak sugestywnie, że bałem się, że wpłynie na moje pisanie – mówił Kazimierz Orłoś o zmarłym 21 lipca twórcy.
rozwiń zwiń