Leśmian i Myśliwski w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 11:00
Rozsławione przez wiersz Jana Brzechwy miasto na Roztoczu na tydzień zamieniło się w Stolicę Języka Polskiego. Do 7 sierpnia potrwa tam festiwal pod taką właśnie nazwą - w tym roku poświęcony Bolesławowi Leśmianowi.
Audio
  • Justyna Sobolewska o Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (Kulturalna Jedynka)
Szczebrzeszyński pomnik chrząszcza brzmiącego w trzcinie. To właśnie za pomocą tego owada Jan Brzechwa rozsławił Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyński pomnik chrząszcza brzmiącego w trzcinie. To właśnie za pomocą tego owada Jan Brzechwa rozsławił SzczebrzeszynFoto: Lysy/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- Codziennie będą przynajmniej 3-4 spotkania autorskie. Udało nam się sprowadzić najciekawsze postaci polskiej literatury, od Wiesława Myśliwskiego, przez Olgę Toklarczuk, Szczepana Twardocha, Cezarego Łazarewicza, Ewę Winnicką, Małgorzatę Szejnert - mówi Justyna Sobolewska, kuratorka festiwalu.

W programie są dyskusje o twórczości Leśmiana oraz czytanie i śpiewanie jego wierszy. Nie zabraknie też debat na inne tematy, np. dlaczego Polacy tak mało czytają, z jakiego powodu powieści są coraz dłuższe i jak promować kulturę w małych miejscowościach.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: Justyna Sobolewska (kuratorka Festiwalu Stolica Języka Polskiego)

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 22.11

mg/pg

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert, poeta sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:06
"Chyba nigdy w życiu nie chciałem być pisarzem, jeżeli przypominam sobie moje młodzieńcze marzenia. Miałem raczej zainteresowania praktyczne i skończyłem studia, które przygotowywały człowieka do uprawiania pożytecznego, socjalnie zaakceptowanego zawodu" - mówił poeta Zbigniew Herbert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umiała zawrzeć miłość i śmierć w jednym wierszu"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 13:00
- Wiele razy podczas lektury jej poezji jakiś pająk strachu przebiegał mi po ręce, a za chwilę miałam ochotę tańczyć - mówiła o wierszach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Marta Podgórnik.
rozwiń zwiń