X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń (Kulturalna Jedynka)
W 2001 roku powieść Quo vadis przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał Bajor
W 2001 roku powieść "Quo vadis" przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał BajorFoto: mat.promocyjne

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalką" Bolesława Prusa. Tym razem, w sobotę 3 września, o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka zainauguruje lekturę "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Powieść wybrano podczas internetowego głosowania. Dzieło polskiego noblisty konkurowało z "Chłopami" Władysława St. Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". - Do końca nie było wiadomo, która lektura wygra. Ostatecznie "Noce i dnie" musiały ustąpić miejsca "Quo vadis". Dobrze jednak się stało, że internauci wskazali na powieść Henryka Sienkiewicza. W tym roku obchodzimy bowiem setną rocznicę śmierci naszego noblisty i 170. rocznicę jego urodzin, a rok 2016 Senat ustanowił rokiem Sienkiewicza - tłumaczył minister Wojciech Kolarski.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. – Znakomicie wywiązał się z tego zdania, przygotował dwanaście odcinków, które tworzą spójną całość - dodał gość Jedynki.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym Narodowego Czytania. W nagraniu audycji minister Kolarski zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Wyjaśnił też, jak można do niej przystąpić.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 22.09

tj/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-08-25 16:33 Zgłoś
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. (cytat). Komentarz: W 1961 roku, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie, uakzał się "Quo vadis" jako tekst oparty na zbiorowym wydaniu Dzieł Henryka Sienkiewicza pod redakcją Juliana Krzyżanowskiego (Warszawa 1949). .... Pytanie: Czy PIW nie mógłby powtórzyć tego wydania ? To, z 1961 roku, rozsypuje się już czytajacemu w rękach. Z poważaniem.

Czytaj także

"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 22:03
Wyniki plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku ogłosił dziś prezydent. Andrzej Duda poinformował, że wydarzenie odbędzie się 3 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Grzegorz Małecki czyta Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:05
- Zgodziłem się przeczytać "Ogniem i mieczem" w całości, bez jednego skrótu, na antenie Jedynki. Przyznam, że niezwykle się ucieszyłem, kiedy dostałem tę propozycję - mówi aktor Grzegorz Małecki.
rozwiń zwiń