Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń (Kulturalna Jedynka)
W 2001 roku powieść Quo vadis przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał Bajor
W 2001 roku powieść "Quo vadis" przeniósł na ekran Jerzy Kawalerowicz. W postać Nerona wcielił się Michał BajorFoto: mat.promocyjne

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalką" Bolesława Prusa. Tym razem, w sobotę 3 września, o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka zainauguruje lekturę "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Powieść wybrano podczas internetowego głosowania. Dzieło polskiego noblisty konkurowało z "Chłopami" Władysława St. Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". - Do końca nie było wiadomo, która lektura wygra. Ostatecznie "Noce i dnie" musiały ustąpić miejsca "Quo vadis". Dobrze jednak się stało, że internauci wskazali na powieść Henryka Sienkiewicza. W tym roku obchodzimy bowiem setną rocznicę śmierci naszego noblisty i 170. rocznicę jego urodzin, a rok 2016 Senat ustanowił rokiem Sienkiewicza - tłumaczył minister Wojciech Kolarski.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. – Znakomicie wywiązał się z tego zdania, przygotował dwanaście odcinków, które tworzą spójną całość - dodał gość Jedynki.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym Narodowego Czytania. W nagraniu audycji minister Kolarski zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Wyjaśnił też, jak można do niej przystąpić.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 22.09

tj/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-08-25 16:33 Zgłoś
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. (cytat). Komentarz: W 1961 roku, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie, uakzał się "Quo vadis" jako tekst oparty na zbiorowym wydaniu Dzieł Henryka Sienkiewicza pod redakcją Juliana Krzyżanowskiego (Warszawa 1949). .... Pytanie: Czy PIW nie mógłby powtórzyć tego wydania ? To, z 1961 roku, rozsypuje się już czytajacemu w rękach. Z poważaniem.

Czytaj także

"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 22:03
Wyniki plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku ogłosił dziś prezydent. Andrzej Duda poinformował, że wydarzenie odbędzie się 3 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Grzegorz Małecki czyta Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:05
- Zgodziłem się przeczytać "Ogniem i mieczem" w całości, bez jednego skrótu, na antenie Jedynki. Przyznam, że niezwykle się ucieszyłem, kiedy dostałem tę propozycję - mówi aktor Grzegorz Małecki.
rozwiń zwiń