Kieślowski w Sokołowsku. Festiwal filmowy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 06:00
W Sokołowsku, wsi w woj. dolnośląskim, w której w młodości mieszkał jeden z największych polskich reżyserów, odbędzie się Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Tegoroczne hasło imprezy to "Patrz uważnie".
Audio
  • Dorota Paciarelli zaprasza na festiwal Hommage à Kieślowski (Kulturalna Jedynka)
Krzysztof Kieslowski podczas premiery filmu Czerwony w Krakowie w 1994 roku
Krzysztof Kieslowski podczas premiery filmu "Czerwony" w Krakowie w 1994 rokuFoto: PAP/Paweł Gula

- Zastanawialiśmy się, co byłoby dzisiaj, gdyby Krzysztof Kieślowski (który w tym roku skończyłby 75 lat) zasiadł z nami w kinie. Jakie filmy chciałby zobaczyć, jakie byłyby w jego duchu. W ten sposób wyłoniliśmy filmy z Francji, Niemiec, Ukrainy, Szwecji, Mauretanii i Chile - mówi organizatorka wydarzenia Dorota Paciarelli. Dodaje też, że wszystkie te filmy są w zasadzie reinterpretacją "Czerwonego" i wyjaśnia, co - jej zdaniem - jest istotą tego słynnego dzieła Kieślowskiego.

Na program festiwalu składa się 19 filmów dokumentalnych i fabularnych, a towarzyszy im seria paneli dyskusyjnych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-11 września.

W audycji także wywiad z Irène Jacob, francuską aktorką, która grała z filmach Kieślowskiego.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Dorota Paciarelli (dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski, współpracowniczka Krzysztofa Kieślowskiego)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Festiwal, który uczy filmowców odwagi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 00:37
- Na festiwalu w Koszalinie widać indywidualności i osoby, które nie boją się robić autorskiego kina. Zawsze podobało mi się też to, że przyjeżdżają tu ludzie, którzy są gotowi, by zaryzykować, a także popełnić błąd - mówi Anna Serdiukow, rzeczniczka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irène Jacob o Kieślowskim: byłam nim bardzo poruszona

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 14:28
- Był bardzo głębokim, wnikliwym i ciepłym człowiekiem. Na planie zwracał się do każdego jakimś małym, miłym słowem. Zawsze chciał ulepszać ujęcia. Był bardzo zainteresowany każdym detalem - wspomina francuska aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koniec świata" - droga do Oscara prowadzi przez Radom?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 15:48
- To bardzo głęboki, świetnie wyreżyserowany film, który powinien zaistnieć na międzynarodowych festiwalach - mówi o dokumencie "Koniec świata" Cezary Harasimowicz, przewodniczący jury konkursu głównego festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.
rozwiń zwiń