"Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Polska na przedmurzu chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 11:50
- Polska od początku była postrzegana jako pierwszy kraj na wschodzie Europy, który bronił chrześcijaństwa - mówiła w Jedynce Maja Baran z Muzeum Narodowego w Gdańsku o wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii".
Audio
  • Polska w Europie od 1050 lat. Niezwykła wystawa (Kulturalna Jedynka)
Dagome iudex - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo w opiekę Stolicy Apostolskiej, jest jednym z eksponatów na wystawie Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska  1050 lat historii
"Dagome iudex" - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo w opiekę Stolicy Apostolskiej, jest jednym z eksponatów na wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii"Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Lux in Oriente (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo. Z kolei terminem Lux ex Oriente (Światło ze Wschodu) określamy całą polską działalność ewangelizacyjną na przestrzeni wieków aż po dzień dzisiejszy.

Maja Baran tłumaczyła, że wystawa szczególnie skierowana jest do młodego pokolenia. - Chodzi o to, aby uzmysłowić młodzieży, że tak naprawdę wejście Polski do Europy nie odbyło się wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Miało miejsce dużo wcześniej, wraz z chrztem Polski - powiedziała. 

Wystawę "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii" podzielono na części, które odpowiadają etapom historii Polski: Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów, W niewoli, Wiek XX – wiek krwi i chwały. Wieńczy ją postać Jana Pawła II, który połączył historię Polski z historią Stolicy Piotrowej.

Polskie Radio jest jej patronem medialnym wystawa "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii" w Gdańskim Muzeum Narodowym Oddział Zielona Brama, która potrwa do 20 października. Na jakie eksponaty szczególnie warto zwrócić uwagę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Maja Baran (Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 22.10

tj/mc

Czytaj także

"Ordo Romanus" po dziesięciu wiekach wróciło do Gniezna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:55
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie udostępniono dla publiczności wystawę "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:17
Wystawa przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.
rozwiń zwiń