X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Polska na przedmurzu chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 11:50
- Polska od początku była postrzegana jako pierwszy kraj na wschodzie Europy, który bronił chrześcijaństwa - mówiła w Jedynce Maja Baran z Muzeum Narodowego w Gdańsku o wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii".
Audio
  • Polska w Europie od 1050 lat. Niezwykła wystawa (Kulturalna Jedynka)
Dagome iudex - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo w opiekę Stolicy Apostolskiej, jest jednym z eksponatów na wystawie Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska  1050 lat historii
"Dagome iudex" - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo w opiekę Stolicy Apostolskiej, jest jednym z eksponatów na wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii"Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Lux in Oriente (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo. Z kolei terminem Lux ex Oriente (Światło ze Wschodu) określamy całą polską działalność ewangelizacyjną na przestrzeni wieków aż po dzień dzisiejszy.

Maja Baran tłumaczyła, że wystawa szczególnie skierowana jest do młodego pokolenia. - Chodzi o to, aby uzmysłowić młodzieży, że tak naprawdę wejście Polski do Europy nie odbyło się wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Miało miejsce dużo wcześniej, wraz z chrztem Polski - powiedziała. 

Wystawę "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii" podzielono na części, które odpowiadają etapom historii Polski: Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów, W niewoli, Wiek XX – wiek krwi i chwały. Wieńczy ją postać Jana Pawła II, który połączył historię Polski z historią Stolicy Piotrowej.

Polskie Radio jest jej patronem medialnym wystawa "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii" w Gdańskim Muzeum Narodowym Oddział Zielona Brama, która potrwa do 20 października. Na jakie eksponaty szczególnie warto zwrócić uwagę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Maja Baran (Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 22.10

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ordo Romanus" po dziesięciu wiekach wróciło do Gniezna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:55
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie udostępniono dla publiczności wystawę "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:17
Wystawa przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.
rozwiń zwiń