Oryginalne pomysły zachęcające dzieci do czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 16:44
- Nie wiemy, czy ktokolwiek ma receptę, jak zachęcić dzieci do czytania książek. My po prostu staramy się wydawać książki dla dzieci z miłością, bardzo starannie wybierając i teksty i ilustratorów - mówiła Elżbieta Cichy z wydawnictwa Ezop.
Audio
  • Alicja Hurko i Elżbieta Cichy podsumowują akcję "Nasz mała biblioteka" (Kulturalna Jedynka)
- Nawiązaliśmy współpracę z warszawskim Teatrem Lalka, w którym organizowaliśmy warsztaty i trzy spektakle na podstawie oryginalnych scenariuszy napisanych specjalnie dla akcji - powiedziała Elżbieta Cichy
- Nawiązaliśmy współpracę z warszawskim Teatrem Lalka, w którym organizowaliśmy warsztaty i trzy spektakle na podstawie oryginalnych scenariuszy napisanych specjalnie dla akcji - powiedziała Elżbieta CichyFoto: Pixabay

 "Nasza mała biblioteka" to międzynarodowy program mający popularyzować czytanie wśród dzieci w wieku 7-9 lat. Brali w nim udział partnerzy litewscy i słoweńscy, a z polskiej strony wydawnictwo Ezop. W sumie 116 podmiotów (bibliotek, szkół, domów kultury), w tym aż 85 szkół podstawowych.- Akcja trwała przez rok. Zaczęło się od wydawania książek, ale poza tym były różnorodne działania z udziałem szkół i bibliotek: przedstawienia, warsztaty literackie, ilustratorskie, lalkarskie, konkursy, łamigłówki literackie, pocztówki oraz wystawa walizek - tłumaczyły przedstawicielki wydawnictwa.

Zaczęło się od wydania starannie wybranych książek. Każdy z partnerów z danego kraju wydał po dwie takie pozycje. W Polsce były to Anny Onichimowskiej: "Piecyk, czapeczka i budyń" z ilustracjami Agaty Dudek i "Sen, który odszedł" z ilustracjami Krystyny Liki-Sztarbało. - Dzieci dostawały bezpłatnie komplet książek wraz z łamigłówkami literackimi, zeszytem ćwiczeń z zadaniami, rebusami, ćwiczeniami, zagadkami literackimi - wyjaśniła Elżbieta Cichy.

Każdy z partnerów sam wymyślał atrakcje, którymi zachęci dzieci do czytania biorąc pod uwagę specyfikę swojego kraju. Na czym polegała mobilna, artystyczna wystawa literackich walizek i jaki szlak przejechały? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gości: Alicja Hurko i Elżbieta Cichy (Wydawnictwo Ezop)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 22.10

ab/tj

Czytaj także

Czy polska młodzież potrzebuje książek?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 16:44
A jeśli tak, jaką literaturą zachęcić nastolatków do czytania? Zastanowimy się nad tym w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń