Skrzetuski, Zagłoba i inni. Popularni od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 11:45
- Sienkiewiczowskie postacie nie istnieją statycznie, to postacie dynamiczne, przemieszczające się w rozległych przestrzeniach - mówi prof. Tadeusz Bujnicki, wykładowca na Artes Liberales.
Audio
  • Prof. Tadeusz Bujnicki o fenomenie sienkiewiczowskich postaci (Kulturalna Jedynka)
Fragment plakatu do filmu Ogniem i mieczem
Fragment plakatu do filmu "Ogniem i mieczem"Foto: Mat. pras.

Podczas audycji dyskutowaliśmy o fenomenie sienkiewiczowskich bohaterów, którzy rozpalają emocje czytelników już od ponad 100 lat. - Sienkiewicz wyprzedził sposób, w jaki kreowane są postacie w kulturze masowej. To charakterystyczne, że bohaterowie "Trylogii", osadzeni w przestrzeni historycznej, mieli trafić do wyobraźni czytelnika, który z historią mógł mieć niewiele wspólnego, a jeśli chodzi o pochodzenie społeczne, wyraźnie się od nich różnił - wyjaśnia prof. Bujnicki.

Jak podróż do Ameryki wpłynęła na twórczość polskiego pisarza? Co wspólnego ze sobą mają ukraiński step i amerykańska preria? Czy Sienkiewicz, pisząc "Trylogię", mógł się inspirować westernami? Na te pytania odpowiada gość Anny Stempniak.

W audycji wybraliśmy się też na spacer po stolicy śladami Henryka Sienkiewicza. To właśnie tu, pod adresem al. Jerozolimskie 25, powstało "Ogniem i mieczem".

Z okazji Roku Sienkiewicza przez całe wakacje aktor Grzegorz Małecki czytał na antenie Jedynki tę powieść. Obecnie Polskie Radio pracuje nad audiobookiem z całą "Trylogią".

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: prof. Tadeusz Bujnicki (wykładowca na Artes Liberales)

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/ab

Czytaj także

Podróż po Litwie śladami Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 06:00
Lauda to terytorium, którego dziś próżno szukać na mapie. Była to kraina opisywana przez Sienkiewicza w "Potopie", położona na północ od litewskiego Kowna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz na własne oczy, jak jadał król Poniatowski

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 23:43
- Skoro były obiady czwartkowe, to w Łazienkach Królewskich porcelana być musiała. Król Stanisław August mieszkał przez cały sezon letni w Pałacu na Wodzie, więc nie brakowało w nim i serwisu obiadowego - opowiada Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń