Przemysław Babiarz: radio zmusza do pięknego malowania słowem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 10:43
- Wielu Mistrzów Mowy Polskiej wywodzi się z radia, bo radio zmusza do pięknego malowania słowem, do pracy wyobraźnią, do domyślania się - mówił Przemysław Babiarz, laureat tegorocznej nagrody.
Audio
  • Komentarz Przemysława Babiarza tuż po odebraniu nagrody (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
Przemysław Babiarz laureat tegorocznej nagrody Mistrz Mowy Polskiej
Przemysław Babiarz laureat tegorocznej nagrody Mistrz Mowy PolskiejFoto: Tytus Żmijewski/PAP

19 września w Teatrze w Płocku, podczas uroczystej gali, już po raz 16. wręczono laury Mistrza Mowy Polskiej. Tegorocznymi laureatami zostali: publicysta - ks. Adam Boniecki, komentator sportowy - Przemysław Babiarz i aktor - Henryk Błażejczyk. Nagrodę publiczności otrzymała aktorka Jadwiga Barańska, zaś piosenkarka Irena Santor otrzymała nagrodę specjalną - Wawrzyn Mowy Polskiej.

Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej wybraną przez jury został Zespół Artystyczny Gawęda, a Kuźnią Mowy Polskiej wskazaną przez publiczność - warszawskie Gimnazjum i Liceum im. Władysława IV.

- Nie spodziewałem się tego wyróżnienia i jest mi z tego powodu trochę nieswojo, bo jeśli człowiek otrzymał już taki tytuł, to teraz powinien być już bezbłędny - wyznał naszej reporterce Przemysław Babiarz. - Kiedy jesteśmy już mistrzami, to powinniśmy być nimi zawsze. Tytułów najtrudniej się broni. Utrzymywać mistrzowską formę to trudna sztuka - po sportowemu skomentował swoją nagrodę Babiarz. Dodał, że dla niego wzorcami mowy ojczystej byli zarówno pisarze - SienkiewiczGombrowicz, Słowacki, Mickiewicz, ale też starsi koledzy po fachu - Bogdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński, Włodek Szaranowicz, Darek Szpakowski.

W audycji usłyszeliśmy także wypowiedzi innych laureatów - ks. Adama Bonieckiego, dyr. Grażyny Filipiak i uczniów z Liceum i Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie oraz młodzieży z zespołu Gawęda - zarejestrowanych podczas czerwcowej uroczystości wręczenia nominacji do nagrody Mistrz Mowy Polskiej 2016.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

 Audycja: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

reporter: Martyna Podolska

Goście: Włodzimierz Szaranowicz

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 22.04

ab/mg

Czytaj także

Słowo rządzi! Polszczyzna ma swój festiwal

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 04:00
- Polszczyzna jest zaskakująca. Wychodzimy od języka, ale potem można prowadzić poszukiwania związane z historią, antropologią, kulinariami - mówi jeden z twórców festiwalu Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego, Tomasz Brzozowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puryści i inni. Językowa wojna polsko-polska

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 13:55
Jedni chcą językową "czystość" chronić za wszelką cenę, inni pozostawiają język jego własnemu żywiołowi. Czy ktoś ma rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej. Wkrótce rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:58
- Zachęcamy do tego, żeby na stronie konkursu odsłuchać wystąpień nominowanych, świadomie wybrać swojego mistrza i na niego zagłosować - mówi Piotr Kossakowski, organizator konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń