X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złote Lwy rozdane, czas na festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 11:16
- Chcemy przywoływać pamięć o bohaterach, którzy w latach 1939-1989 nadstawiali głowy i ryzykowali życie, abyśmy dziś mogli spokojnie żyć - wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni,Wyklęci".
Audio
  • Podsumowanie FPFF w Gdyni, zapowiedź festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oraz premier teatralnych i wernisaży (Kulturalna Jeydnka/Jedynka)
Aktor Andrzej Seweryn nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską - Zdzisława Beksińskiego - w filmie Ostatnia rodzina Jana Matuszyńskiego podczas Gali wręczenia nagród 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Lwami w Gdyni
Aktor Andrzej Seweryn nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską - Zdzisława Beksińskiego - w filmie "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego podczas Gali wręczenia nagród 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Lwami w Gdyni***Foto: Adam Warżawa/PAP

Tuż po zakończeniu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w teatrze muzycznym w Gdyni 28 września, już po raz 8. rozpocznie się festiwal filmów dokumentalnych pt. "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" pod hasłem "1939-1989. Polska droga do wolności". Arkadiusz Gołębiewski stworzył miejsce, gdzie pokazuje filmy o polskiej historii najnowszej. - Najważniejsze dla mnie jest to, że od samego początku festiwalu prowadzimy dyskusje, jak opowiadać o tej historii, żeby nie tylko była słuszna, ale i ciekawa - mówił Gołębiewski. - Jak między historykami, publicystami i filmowcami wypracować taki model współpracy, by ta tematyka trafiała szczególnie do ludzi, którzy o naszej najnowszej historii niewiele wiedzą.

Festiwal NNW to nie tylko projekcje dokumentalne. To także pokazy mody, spektakle teatralne, warsztaty, koncerty i odsłuchy materiałów radiowych opisujących naszą najnowsza historię. Od 6 lat prowadzony jest też projekt "Młodzi dla historii". - Jest to konkurs dla młodych, którzy realizują filmy nagrane w ramach projektów IPN, ale też naszego pod hasłem "Nagraj dziadka komórką" - wyjaśnił Gołębiewski. - Laureatom wręczamy nagrodę pt. Anioł wolności - dodał.

W audycji podsumowaliśmy zakończony właśnie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Film debiutanta 32-letniego Jana Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" otrzymał nie tylko Złote Lwy dla najlepszego filmu, ale też dwie nagrody aktorskie, za pierwszoplanową rolę męską dla Andrzeja Seweryna i za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Aleksandry Koniecznej. Film nagrodziła także festiwalowa publiczność.

Oceniając film, przewodniczący festiwalowego jury Filip Bajon stwierdził, że jego atutami są: aktorstwo, historia, postaci, pewna relacja ze sztuką, wielowymiarowość świata i brak jakiejkolwiek tezy.

- Problemem było to, żeby nie zawieść tych, którzy znali Zdzisława Beksińskiego - wyznał Andrzej Seweryn odtwórca roli malarza. - Żeby nie poczuli się, że dokonana została jakaś zdrada, żeby nie zakradł się jakiś fałsz. Mam nadzieję, że tak się nie stało - dodał Seweryn.

O długo wyczekiwanym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", który był  jednym z faworytów do Złotych Lwów, a otrzymał jedynie nagrody za zdjęcia Piotra Sobocińskiego juniora oraz za debiut aktorski młodej Michaliny Łabacz w roli Zofii Skiby, reżyser obrazu Wojciech Smarzowski mówił naszej reporterce Joannie Sławińskiej: - Nie jest to film wymierzony przeciw Ukraińcom, tylko przeciwko skrajnemu nacjonalizmowi i to jest dla mnie ważne. Jest to opowieść o tym, do czego zdolny jest człowiek, jeśli się go wyposaży w odpowiednią ideologię i da przyzwolenie na zabijanie.

W audycji Joanna Sławińska omówiła pozostałe wyróżnione obrazy PFFF w Gdyni. Zapowiedzieliśmy teatralne premiery: Krzysztofa Czeczota "Gwiazdy" wg. Helmuta Kajzara we Wrocławskim Teatrze Współczesnym,  "Zabawy" Marka Modzelewskiego, "Koronacje" w Teatrze Polonia w reż. Izy Kuny. Rekomendowaliśmy finisaż wystawy "Mater Misericordiae", relacja z nadania warszawskiemu skwerowi na Powiślu im. ks. Janusza S. Pasierba.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak-Juśkiewicz

Goście: Joanna Sławińska (dziennikarka), Arkadiusz Gołębiewski (dokuemntalista, dyrektor Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 25.09.2016

Godzina emisji: 22.10

ab/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: film "Wołyń" ma być mostem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 19:00
- To opowieść o miłości ponad podziałami. Jeżeli spowoduje, że historycy polscy i ukraińscy wrócą na nowo do pracy, zderzą ze sobą dowody, przeprowadzą na nowo ekshumacje to będziemy mięli początek nowej relacji - mówił w Jedynce reżyser, którego film został pokazany na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn: Zdzisław Beksiński był ciągle w drodze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 16:00
- Każdy z nas ma swój wewnętrzny świat niedostępny dla innych, cokolwiek by się nie działo - mówi w Jedynce Andrzej Seweryn, który w filmie "Ostatnia rodzina" wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia rodzina" triumfuje w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 22:00
Wielką Nagrodę 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni "Złote Lwy" dla najlepszego filmu otrzymał reżyser Jan P. Matuszyński za obraz "Ostatnia rodzina" o rodzinie Beksińskich. Film otrzymał też nagrodę publiczności.
rozwiń zwiń