Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
Audio
  • Piotr Czyż o wystawie "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie" (Kulturalna Jedynka)
Galeria Sztuki XIX Wieku,w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Sztuki XIX Wieku,w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Wikipedia/Adrian Grycuk /C.C. 3.0

Podczas wystawy zatytułowanej "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentowanych jest ponad 200 spośród pozyskanych dzieł (malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego), poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Od początków swego istnienia Muzeum Narodowe w Warszawie wzbogacane było darami osób prywatnych i instytucji. W ostatnich latach do muzeum trafiły głównie eksponaty pochodzące z XIX wieku; darczyńcami bywają także artyści współcześni, którzy współpracują z muzeum i jego oddziałami przy rozmaitych przedsięwzięciach kuratorskich.

Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, a także opiekunowie zbiorów w MNW analizują rynek artystyczny i antykwaryczny na całym świecie. Dzięki ich staraniom wyławiane są prace, które powinny uzupełnić muzealne zasoby i być udostępnione szerokiej publiczności. Wśród muzealiów zakupionych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wyspecjalizowanych fundacji znalazły się prace ważne w dorobku danego twórcy lub stanowiące reprezentatywne przykłady różnych zjawisk w dziejach sztuki, zwłaszcza dzieła artystów polskich lub z Polską związanych.

Dzięki staraniom MKiDN, z pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nierzadko przy wsparciu i zaangażowaniu wielu organizacji i osób prywatnych, do muzeum powróciły dzieła zaginione w czasie wojny. Są to głównie prace rysunkowe i graficzne artystów polskich, ale także cenne obrazy reprezentujące sztukę dawną.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Piotr Czyż (kurator wystawy "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie")

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 21.17

ab/mg

 

Czytaj także

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Siudmak: w każdym drzemie Don Kichot

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 23:13
- W każdym człowieku drzemie Don Kichot, poszukiwanie perfekcji czy ideału i też się poczuwam do takiego Don Kichota - mówi artysta, Wojciech Siudmak.
rozwiń zwiń