Sienkiewicz wiecznie zakochany. Czego nie wiemy o nobliście?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:58
- Henryk Sienkiewicz powiada, że "chcąc zachować anielski charakter, kobieta nie powinna się niczym zajmować" i za to bym mu dała nagrodę Nobla - opowiada pisarka, Barbara Wachowicz.
Audio
  • Kobiety w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (Po prostu kultura/Jedynka)
Kazimierz Mordasewicz, Portret Henryka Sienkiewicza, 1899, własność Muzeum Narodowego w Warszawie
Kazimierz Mordasewicz, "Portret Henryka Sienkiewicza", 1899, własność Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Domena publiczna

W życiu Henryka Sienkiewicza było pięć Marii, z którymi był związany, z czego trzy były jego żonami. Autorka biografii noblisty podkreśla, że jego największą miłością była bez wątpienia pierwsza żona, mająca być jego "największym na Ziemi uczuciem". - Sienkiewicz zdał jeden z najtrudniejszych egzaminów, bo gdy Marysia po dwóch porodach zachorowała na nieuleczalną wówczas gruźlicę, woził ją do wszystkich możliwych uzdrowisk we Francji, Szwajcarii czy Włoszech, pisząc jednocześnie w odcinkach "Potop" - opowiada Barbara Wachowicz.

Choć pisarz miał trzy żony, najdłużej był sam. Profesor Jolanta Sztachelska przyznaje, że był kochliwy, co opisywał w listach do przyjaciół. - Niefortunna pierwsza miłość Sienkiewicza bardzo odbiła się na felietonistyce pisarza i można powiedzieć, że jego mizoginistyczne poglądy na kobiety pojawiają się w tekstach z tego okresu. Osoby, które lubią dokładać pisarzowi, wyciągają po jednym, dwóch zdaniach z tych felietonów i twierdzą, że można na tym zbudować obraz Henryka Sienkiewicza mizogina - opowiada badaczka literatury.

W programie mówiliśmy o tym, kiedy rozpoczęła się kronika szczęścia państwa Sienkiewiczów, wyjaśniliśmy kto był prototypem Zagłoby i jakie były dzieci Sienkiewicza. Jaka była filozofia pisarza? W kim znalazł ślad największej miłości swego życia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: prof. Jolanta Sztachelska (Uniwersytet w Białymstoku), Barbara Wachowicz (pisarka, autorka biografii m.in. Henryka Sienkiewicza)

Data emisji: 20.11.2016 r.

Godzina emisji: 22.04

sm/mg

Czytaj także

Rodzinny portret Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 13:47
- Gniazdowa świątynia - tak pięknie określał swe korzenie Henryk Sienkiewicz - opowiada w radiowej Jedynce popularyzatorka historii Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzetuski, Zagłoba i inni. Popularni od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 11:45
- Sienkiewiczowskie postacie nie istnieją statycznie, to postacie dynamiczne, przemieszczające się w rozległych przestrzeniach - mówi prof. Tadeusz Bujnicki, wykładowca na Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mity Sienkiewicza - bez nich go nie zrozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:40
- Mam zamiar odczarować Sienkiewicza, bo on ma w naszej świadomości przyprawioną gębę na wzór tych, o których mówił Gombrowicz. To są mity, w które wkładamy pisarza, a pisarz bronić się nie może - mówi prof. Jolanta Sztachelska.
rozwiń zwiń