X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sienkiewicz wiecznie zakochany. Czego nie wiemy o nobliście?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:58
- Henryk Sienkiewicz powiada, że "chcąc zachować anielski charakter, kobieta nie powinna się niczym zajmować" i za to bym mu dała nagrodę Nobla - opowiada pisarka, Barbara Wachowicz.
Audio
  • Kobiety w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (Po prostu kultura/Jedynka)
Kazimierz Mordasewicz, Portret Henryka Sienkiewicza, 1899, własność Muzeum Narodowego w Warszawie
Kazimierz Mordasewicz, "Portret Henryka Sienkiewicza", 1899, własność Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Domena publiczna

W życiu Henryka Sienkiewicza było pięć Marii, z którymi był związany, z czego trzy były jego żonami. Autorka biografii noblisty podkreśla, że jego największą miłością była bez wątpienia pierwsza żona, mająca być jego "największym na Ziemi uczuciem". - Sienkiewicz zdał jeden z najtrudniejszych egzaminów, bo gdy Marysia po dwóch porodach zachorowała na nieuleczalną wówczas gruźlicę, woził ją do wszystkich możliwych uzdrowisk we Francji, Szwajcarii czy Włoszech, pisząc jednocześnie w odcinkach "Potop" - opowiada Barbara Wachowicz.

Choć pisarz miał trzy żony, najdłużej był sam. Profesor Jolanta Sztachelska przyznaje, że był kochliwy, co opisywał w listach do przyjaciół. - Niefortunna pierwsza miłość Sienkiewicza bardzo odbiła się na felietonistyce pisarza i można powiedzieć, że jego mizoginistyczne poglądy na kobiety pojawiają się w tekstach z tego okresu. Osoby, które lubią dokładać pisarzowi, wyciągają po jednym, dwóch zdaniach z tych felietonów i twierdzą, że można na tym zbudować obraz Henryka Sienkiewicza mizogina - opowiada badaczka literatury.

W programie mówiliśmy o tym, kiedy rozpoczęła się kronika szczęścia państwa Sienkiewiczów, wyjaśniliśmy kto był prototypem Zagłoby i jakie były dzieci Sienkiewicza. Jaka była filozofia pisarza? W kim znalazł ślad największej miłości swego życia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: prof. Jolanta Sztachelska (Uniwersytet w Białymstoku), Barbara Wachowicz (pisarka, autorka biografii m.in. Henryka Sienkiewicza)

Data emisji: 20.11.2016 r.

Godzina emisji: 22.04

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzinny portret Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 13:47
- Gniazdowa świątynia - tak pięknie określał swe korzenie Henryk Sienkiewicz - opowiada w radiowej Jedynce popularyzatorka historii Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzetuski, Zagłoba i inni. Popularni od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 11:45
- Sienkiewiczowskie postacie nie istnieją statycznie, to postacie dynamiczne, przemieszczające się w rozległych przestrzeniach - mówi prof. Tadeusz Bujnicki, wykładowca na Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mity Sienkiewicza - bez nich go nie zrozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:40
- Mam zamiar odczarować Sienkiewicza, bo on ma w naszej świadomości przyprawioną gębę na wzór tych, o których mówił Gombrowicz. To są mity, w które wkładamy pisarza, a pisarz bronić się nie może - mówi prof. Jolanta Sztachelska.
rozwiń zwiń