"Ikona" - za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 09:43
- "Ikona" opowiada o strasznym miejscu i bardzo biednych ludziach. Staraliśmy się tym filmem pomóc im przerzucić most między widzem a bohaterem m.in. poprzez pokazanie tego świata w piękny sposób - mówi reżyser Wojciech Kasperski.
Audio
  • Wojciech Kasperski o filmie dokumentalnym "Ikona" (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Ikona
Kadr z filmu "Ikona"Foto: print screen z YT

Film dokumentalny "Ikona" został zrealizowany za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego. Bohaterami są pacjenci i demoniczny ordynator szpitala, postać dwuznaczna, której metody działania mogą budzić poważne wątpliwości. Film doceniono podczas 56. Festiwalu Filmowego w Krakowie. Zdobył m.in. Nagrodę Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu w Konkursie Polskim.

Nagrodę za montaż otrzymał Tymoteusz Wirski, a nagrodę za najlepsze zdjęcia zdobył Łukasz Żal. Film Wojciecha Kasperskiego, twórcy dokumentów "Otchłań" i "Nasiona" oraz thrillera "Na granicy", otrzymał także Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne i nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez krytyków filmowych.

Co było dla Wojciecha Kasperskiego najtrudniejsze przy pracy nad "Ikoną" dowiesz się z nagrania audycji.

Obraz wejdzie do kin 9 grudnia.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Wojciech Kasperski (reżyser)

Data emisji: 2.12.2016 r.

Godzina emisji: 21.12

pg/ei

Czytaj także

Polski dokument na krótkiej liście do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 21:29
- Dziadkowie oglądali film ze wzruszeniem - powiedziała Zofia Kowalewska, debiutantka, której film "Więzi" znalazł się na tegorocznej krótkiej liście do Oscara. Oznacza to, że polski dokument ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji z różnych krajów nominowanych w tej kategorii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Żal: reżyser zaprasza operatora do tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 13:35
Łukasz Żal to 36-letni operator filmowy nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Ida". W przeszłości był także dwukrotnym laureatem głównej nagrody Camerimage za najlepsze zdjęcia - Złotej Żaby (za "Paparazzi" i "Idę").
rozwiń zwiń