Europejskie Oscary. Pierce Brosnan, Pedro Almodovar i inni

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 13:00
Film "Toni Erdmann" w reżyserii Maren Ade to główny triumfator Europejskich Nagród Filmowych - obraz otrzymał pięć nagród, w tym dla filmu roku. Na gali pojawiły się gwiazdy światowego formatu, m.in. Pedro Almodovar i Pierce Brosnan.
Audio
  • Relacja z rozdania Europejskich Nagród Filmowych 2016 (Kulturalna Jedynka)
Pierce Brosnan podczas gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu
Pierce Brosnan podczas gali Europejskich Nagród Filmowych we WrocławiuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Hollywoodzki aktor, popularny głównie dzięki roli Jamesa Bonda, otrzymał honorową nagrodę za wkład w światową kinematografię. W rozmowie z dziennikarką Jedynki Martyną Podolską mówił o swoim podejściu do aktorstwa. - To się nie staje łatwiejsze, na pewno. Za każdym razem czuję się tak, jakbym robił to pierwszy raz. Bycie aktorem to coś szaleńczego i przerażającego. Moja droga żona Keely musi w kółko słuchać mojego bezmyślnego powtarzania, kiedy staję się niespokojny w związku z rolą i nie wiem, jak chciałbym to zagrać - mówił Pierce Brosnan.

Martynie Podolskiej udało się także porozmawiać z reżyserem Pedrem Almodovarem, który zwykle nie udziela wywiadów po angielsku. Dziennikarka spotkała go przypadkiem na ulicy i zapytała o najnowszy film pt. "Julietta". - To mój 20. film, który dowodzi tego, że mogę prowadzić życie, które kocham, bo od dziecka chciałem pisać i reżyserować filmy. To sprawia, że jestem szczęśliwy - mówił Almodovar.

Z nagrania dowiecie się też, czy Małgorzatę Szumowską zaskoczyła kolejna nagroda (tym razem od publiczności) za "Body/Ciało". Artystka opowiada również o tym, jak została przyszywaną córką niemieckiego reżysera Wima Wendersa.

Gala Europejskich Nagród Filmowych odbyła się 10 grudnia we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Przygotowała: Martyna Podolska

Data emisji: 11.12.2016

Godzina emisji: 22.39

mg/pg

Czytaj także

"Więzi". Film nakręcony z czułością

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:00
Dokument 21-letniej Zofii Kowalewskiej pt. "Więzi" znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara w swojej kategorii. Film opowiada historię dziadków reżyserki, którzy wrócili do siebie po ośmiu latach związku Zdzisława z inną kobietą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sully". Tom Hanks i Clint Eastwood w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 14:00
- Jak zwykle w filmach Clint Eastwooda sprawa jest postawiona bardzo ostro, w silnym kontraście. Jest rzeczą oczywistą, że kapitan ratuje samolot, ale zaraz potem rusza śledztwo. Najłatwiej bowiem powiedzieć, że wystąpił ludzki błąd - mówi Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Artyści muszą uchwycić sens tego, co się dzieje w ich krajach". Wrocław: rozdano Europejskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 14:24
”Toni Erdmann” został uznany za najlepszy film europejski, a jego twórczyni Maren Ade triumfowała też w kategoriach: europejski reżyser i scenarzysta. Europejskie Nagrody Filmowe za najlepsze role otrzymali grający w nim Sandra Hueller oraz Peter Simonischek. Pośmiertnie nagrodzono Andrzeja Wajdę.
rozwiń zwiń