"Maria Skłodowska-Curie" - inne oblicze noblistki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 11:45
- Zależało nam na tym, żeby pokazać, że to nie była kobieta ikona, że miała też swoje pozanaukowe pasje i była namiętna - mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie "Maria Skłodowska-Curie".
Audio
  • Karolina Gruszka o filmie "Maria Skłodowska-Curie" (Kulturalna Jedynka)
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczce
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczceFoto: Grzegorz Hartfiel/Materiały prasowe Kino Świat

Belgijsko-francusko-niemiecko-polska koprodukcja wejdzie do kin 3 marca 2017 roku. Wyreżyserowany przez Francuzkę Marie Noelle obraz, to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu. To także portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała zaistnieć w świecie nauki, zdominowanym przez mężczyzn. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.

Jest to też opowieść o życiu uczuciowym polskiej noblistki - kochającej żony, wdowy po Piotrze Curie, a po latach kochanki jednego z francuskich naukowców. W filmie "Maria Skłodowska-Curie" znalazła się nawet scena rozbierana. - To bardzo subtelnie nakręcona scena. Jak na dzisiejsze czasy właściwie nic takiego tam nie ma - podkreśla w radiowej Jedynce Karolina Gruszka.

Na jakim okresie życia Marii Skłodowskiej-Curie koncentruje się film w reżyserii Marie Noelle, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Karolina Gruszka (aktorka)

Data emisji: 16.12.2016 r.

Godzina emisji: 21.12

pg/jsz

Czytaj także

Zwyczajna niezwyczajna Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:52
- Niezwykłe było to, że w czasach, gdy kobiecie trudno było realizować własne marzenia ona robiła to tak, jakby to było coś zwykłego. Fakt ten dawał jej poczucie szczęścia, które udzielało się jej otoczeniu. Na tym z kolei polegała ta jej zwykłość - mówi Małgorzata Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Brystygierowa, bohaterka "Zaćmy" wciąż budzi lęk

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 18:00
- To była osoba, która budziła i nadal budzi w ludziach lęk, połączony z obrzydzeniem, nienawiścią. Wszyscy o niej mówią: sadystka, która przesłuchiwała młodych mężczyzn. Różne okropne rzeczy o niej są prawdziwie, że była okrutną i straszną osobą, ale to tym, że pod koniec życia stała się katoliczką, mało kto wie - mówi Ryszard Bugajski, reżyser filmu "Zaćma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikona" - za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 09:43
- "Ikona" opowiada o strasznym miejscu i bardzo biednych ludziach. Staraliśmy się tym filmem pomóc im przerzucić most między widzem a bohaterem m.in. poprzez pokazanie tego świata w piękny sposób - mówi reżyser Wojciech Kasperski.
rozwiń zwiń