Kolekcja Czartoryskich. "Dama z łasiczką" i kamyki z grobu Romea i Julii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:20
- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
Audio
  • Kolekcja Czartoryskich. Jakie skarby kryje? (Kulturalna Jedynka)
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - Dama z gronostajem. Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w Warszawie
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - "Dama z gronostajem". Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w WarszawieFoto: PAP/Paweł Kula

Muzeum Narodowe 663.jpg
Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

- Wolą księżnej Izabeli Czartoryskiej było, aby powstała kolekcja narodowa. Kolekcja pamiątek i kolekcja sztuki. Pamiętajmy, że księżna jako kolekcjonerka działała w czasach sentymentalizmu, więc bardzo różne rzeczy znajdowały się w jej kolekcji. My myślimy o "Damie z gronostajem" czy "Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, a tam są także takie rzeczy jak kamyki z grobu Romea i Julii - przypomina Michał Montowski. 

- Wolałabym, żeby mówić o kolekcji romantycznej niż sentymantalnej i - w ślad za mistrzem zmarłym parę lat temu, prof. Zdzisławem Żygulskim juniorem, który najlepiej znał tę kolekcję i jej historię - mogę powiedzieć, że powinniśmy się wystrzegać postpozytywistycznych poglądów, niedoceniających zbiorów puławskich - ocenia gość "Kulturalnej Jedynki". 

Co zgodnie z zamysłem Izabeli Czartoryskiej miało znajdować się w Świątyni Sybilli i powstałym później Domu Gotyckim, które znajdowały się na terenie posiadłości Czartoryskich w Puławach ? Jak powstawała kolekcja licząca około 86 tys. obiektów muzealnych i 250 tys. obiektów bibliotecznych, w tym rękopisów i starodruków? Czy można ją wycenić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Justyna Guze (historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 21.09

gs/jp

Czytaj także

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Sztuka dawna w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:27
- Wcześniej istniały Galeria Malarstwa Dawnego i Galeria Sztuki Zdobniczej, ale to, co mamy teraz, jest rzeczywiście nowe, ponieważ powstało z połączenia zbiorów dawnego rzemiosła artystycznego z malarstwem, odrobiną rzeźby i grafiką z podobnego okresu - mówi prof. Antoni Ziemba z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń