X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolekcja Czartoryskich. "Dama z łasiczką" i kamyki z grobu Romea i Julii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:20
- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
Audio
  • Kolekcja Czartoryskich. Jakie skarby kryje? (Kulturalna Jedynka)
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - Dama z gronostajem. Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w Warszawie
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - "Dama z gronostajem". Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w WarszawieFoto: PAP/Paweł Kula

Muzeum Narodowe 663.jpg
Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

- Wolą księżnej Izabeli Czartoryskiej było, aby powstała kolekcja narodowa. Kolekcja pamiątek i kolekcja sztuki. Pamiętajmy, że księżna jako kolekcjonerka działała w czasach sentymentalizmu, więc bardzo różne rzeczy znajdowały się w jej kolekcji. My myślimy o "Damie z gronostajem" czy "Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, a tam są także takie rzeczy jak kamyki z grobu Romea i Julii - przypomina Michał Montowski. 

- Wolałabym, żeby mówić o kolekcji romantycznej niż sentymantalnej i - w ślad za mistrzem zmarłym parę lat temu, prof. Zdzisławem Żygulskim juniorem, który najlepiej znał tę kolekcję i jej historię - mogę powiedzieć, że powinniśmy się wystrzegać postpozytywistycznych poglądów, niedoceniających zbiorów puławskich - ocenia gość "Kulturalnej Jedynki". 

Co zgodnie z zamysłem Izabeli Czartoryskiej miało znajdować się w Świątyni Sybilli i powstałym później Domu Gotyckim, które znajdowały się na terenie posiadłości Czartoryskich w Puławach ? Jak powstawała kolekcja licząca około 86 tys. obiektów muzealnych i 250 tys. obiektów bibliotecznych, w tym rękopisów i starodruków? Czy można ją wycenić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Justyna Guze (historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 21.09

gs/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Sztuka dawna w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:27
- Wcześniej istniały Galeria Malarstwa Dawnego i Galeria Sztuki Zdobniczej, ale to, co mamy teraz, jest rzeczywiście nowe, ponieważ powstało z połączenia zbiorów dawnego rzemiosła artystycznego z malarstwem, odrobiną rzeźby i grafiką z podobnego okresu - mówi prof. Antoni Ziemba z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń