Jak narodził się Władysław Strzemiński awangardzista?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 11:13
Podczas I wojny światowej Władysław Strzemiński, służąc jako porucznik w oddziale saperów, stracił nogę, rękę oraz wzrok w jednym oku. Wydawałoby się, że tak okaleczony człowiek malarzem już nie będzie...
Audio
  • Dr Anna Manicka i dr Anna Żakiewicz o życiorysie i twórczości Władysława Strzemińskiego (Kulturalna Jedynka)
Władysław Strzemiński, 1932 r.
Władysław Strzemiński, 1932 r.Foto: Wikimedia commons/domena publiczna

Dziś Strzemiński to najbardziej znany w świecie polski teoretyk awangardy, twórca oryginalnej teorii unistycznej. Był pionierem konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. Od niedawna w kinach oglądać można "Powidoki", ostatni film Andrzeja Wajdy, którego bohaterem jest właśnie Srzemiński. Ukazane są w nim jednak tylko ostatnie lata życia artysty - niszczonego przez komunistyczne władze.

Lata przedwojenne oraz artystyczny i społeczny kontekst twórczości Władysława Strzemińskiego kreślą w audycji dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz historyk sztuki dr Anna Żakiewicz.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Anna Manicka (Muzeum Narodowego w Warszawie) i dr Anna Żakiewicz (historyk sztuki)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/kul

Czytaj także

"Powidoki" - film o sile moralnej człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:17
- To tragedia człowieka szlachetnego, opanowanego pasją, wiernego sztuce i pragnącego tę sztukę uprawiać. Próbuje jakoś bronić się przed straszliwym naciskiem rzeczywistości lat 50. To niesłychanie przejmujące, że jemu, kalece, udało się to przeżyć - mówi Andrzej Kołodyński o "Powidokach" Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń