X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum Filmoteki Narodowej bogatsze o przedwojenne perełki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 12:49
- Jest to około 30 taśm z przedwojennymi filmami, które uzupełnią nasz zbiór, i to w szczególny sposób. W przesyłce z Londynu są bowiem fragmenty, których nie mamy w swoich archiwach - mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektor Filmoteki Narodowej.
Audio
  • Anna Sienkiewicz-Rogowska o kopiach przedwojennych filmów przekazanych Filmotece Narodowej przez Instytut Sikorskiego w Londynie (Kulturalna Jedynka)
  • Dariusz Sitarski o działalności Centrum Kultury w Błoniu pod Warszawą (Kulturalna Europa/Jedynka)
Anna Sienkiewicz-Rogowska
Anna Sienkiewicz-RogowskaFoto: Paweł Supernak/PAP

W Londynie zachowały się kopie polskich filmów, które przed wojną trafiły do dystrybucji. Niezniszczone znajdowały się one pod opieką tamtejszego Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego. Po latach wróciły do Polski.

- Wojna spowodowała totalne zniszczenia, również w filmowym zbiorze. My niektórych filmów po prostu nie mamy. Wiemy, że one powstały przed wojną. Dotrwały do dzisiaj wycinki prasowe albo programy, ale z całego filmu pozostało nam ledwie kilka metrów. Tak było np. z "Dniem wielkiej przygody", który również do nas trafił. Teraz będziemy go mogli zrekonstruować i po jakimś czasie pokazać - cieszy się Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Jakie jeszcze inne tytuły trafiły z Londynu do Polski i który z tych filmów zostanie zaprezentowany widzom jako pierwszy, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa Magdy Mikołajczuk z Dariuszem Sitarskim, dyrektorem Centrum Kultury w Błoniu pod Warszawą.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Anna Sienkiewicz-Rogowska (dyrektor Filmoteki Narodowej)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare jak nowe. Rekonstrukcja filmów klatka po klatce

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 21:55
- Jeśli trafią państwo na skarb w postaci starych filmów, to proszę się z nami skontaktować. Nie wolno ich dotykać, są to dzieła sztuki, nad którymi pracują nasi konserwatorzy - mówi dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska.
rozwiń zwiń