"Książka do zrobienia". Bodziec, by wydać własną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:00
Aleksandra Cieślak zdobyła właśnie wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books za "Książkę do zrobienia". To najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs książki dziecięcej i młodzieżowej.
Audio
  • Aleksandra Cieślak o swojej "Książce do zrobienia" (Kulturalna Jedynka)
Fragment okładki Książki do zrobienia Aleksandry Cieślak
Fragment okładki "Książki do zrobienia" Aleksandry CieślakFoto: Wydawnictwo Dwie Środki/materiały prasowe

Publikacja opowiada o projektowaniu książek, przekazuje wiedzę o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. Dzięki "Książce do zrobienia" można się poczuć jak pisarz, ilustrator i typograf. - Na rynku jest dużo książek, które zakładają interakcję, zazwyczaj jest to kolorowanie czy łączenie kropek. Ja postawiłam na bardziej intelektualną rozrywkę, założyłam, że może to być publikacja dla osób, które myślą o stworzeniu swojej książki, ale potrzebują bodźca - mówi autorka.

Aleksandra Cieślak przyznaje też, że jej książka nie jest przeznaczona dla dzieci, a dla młodzieży i dorosłych. - W pewnym momencie, gdy chciałam opowiedzieć o tym, czym dla mnie są książki - że są pomieszaniem światów duchowego i materialnego - stwierdziłam, że język dziecięcy mi nie wystarczy. "Książka do zrobienia" przeznaczona jest dla osób, które mają pojęcie o popkulturze i literaturze, 5-6 latek prawdopodobnie by się w tym nie odnalazł - podkreśla.

Przekonuje też, że rodzice nie powinni czytać nudnych książek i wyjaśnia, dlaczego.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Aleksandra Cieślak (autorka "Książki do zrobienia)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 21.07

mg/bch

Czytaj także

Szkolne lektury. Nudę zastąp przygodą!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 15:53
"Każda nowa książka jest jak wielka podróż" - powiedziała Sowa w powieści "Kubuś Puchatek". Także szkoła może stać się miejscem magicznych wypraw i przeżyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska o tym, jakie książki podsuwać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:00
Aktorka dorosłym widzom znana jest z seriali i spektakli teatralnych, a tym młodszym - z audiobooków m.in. o przygodach Pippi Langstrumpf.
rozwiń zwiń