X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zasłużony dla Polszczyzny. "Moja poezja jest trudna i ciemna"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:02
- Myślę, że trzeba mieć formację chrześcijańską, żeby dostrzec w moich wierszach nadzieję - mówi Wojciech Wencel, laureat Nagrody Prezydenta RP "Zasłużony dla Polszczyzny".
Audio
  • Wojciech Wencel o swojej poezji i kształtowaniu jako twórcy (Kulturalna Jedynka)
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim - relacja (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Bogusława Sochańska o sieci Eunic zrzeszającej instytuty kultury krajów UE (Kulturalna Europa/Jedynka)
Laureat Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Zasłużony dla Polszczyzny Wojciech Wencel podczas uroczystości  w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Laureat Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Zasłużony dla Polszczyzny" Wojciech Wencel podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: Jacek Turczyk/PAP

Nagroda ta jest przyznawana ludziom kultury, nauki, biznesu i działaczom społecznym za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego. We wtorek, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał ją Wojciech Wencel, gdański poeta, feiletonista i krytyk literacki.

Wojciech Wencel Całe moje życie jest przezwyciężaniem samego siebie. W imię zasad

- Strategia pisania wiersza nie zależy ode mnie. Wiersz zawsze jest emanacją nieskrępowanej wyobraźni. Ja idę za językiem. Gdy zaczynam pisać, nie wiem o czym do końca będzie wiersz. To język sam mnie prowadzi, aż do finału. Najlepiej, jeśli to zakończenie wiersza jest taką odskocznią, metafizycznym, zaskakującym skojarzeniem, czymś, co pomaga ludziom się zamyśleć nad swoim losem i pomyśleć też eschatologicznie o swoim życiu - tłumaczy laureat nagrody "Zasłużony dla Polszczyzny".

O jakich czytelnikach marzy Wojciech Wencel i czyją poezję sam czyta, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa Michała Montowskiego z dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury Bogusławą Sochańską o sieci Eunic zrzeszającej instytuty kultury krajów UE.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim ogłoszono także lekturę tegorocznego Narodowego Czytania. Zostało nią "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Więcej w relacji Agnieszki Ciecierskiej.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Rozmawiała: Anna Stempniak

Gość: Wojciech Wencel (poeta, feiletonista i krytyk literacki, laureat Nagrody Prezydenta RP "Zasłużony dla Polszczyzny")

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polszczyzna - język ojczysty czy macierzysty?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 00:55
- Polszczyznę, jako jeden z niewielu języków, nazywa się ojczystym. W wielu innych języków europejskich używamy określenia "macierzysty", język matki - mówi prof. Markowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Różnorodność polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 10:04
Coroczne święto obchodzone 21 lutego poświęcone było w radiowej Jedynce różnorodności języka polskiego.
rozwiń zwiń