X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Milczenie" Martina Scorsese. Te pytania powinien sobie zadać każdy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 12:00
 - "Milczenie" to film zrobiony po to, żeby zrobić mocne wrażenie. Jest tam i warstwa intelektualna, jest warstwa wrażeniowa, do tego piękne obrazy. Ten film ma dużo walorów - mówi gość Joanny Sławińskiej, przyznając, że film porusza pytania, które mogą postawić sobie nie tylko chrześcijanie. 
Audio
  • "Milczenie", film który stawia pytania ważne dla każdego człowieka (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Milczenie
Kadr z filmu "Milczenie"Foto: mat. promocyjne

Milczenie Credit Kerry Brown_1200.jpg
"Milczenie". Najbardziej osobisty film Martina Scorsese

- Film dzieje sie w Japonii, ale problemy w nim pokazane występowały w Cesarstwie Rzymskim, też pojawiał się problem upadłych księży, upadłych biskupów. To nie jest nic nowego - mówi dominikanin dr hab. ks. Marek Nowak.  

Najnowszy film twórcy "Wilka z Wall Street" jest ekranizacją opartej na prawdziwych wydarzeniach powieści Shūsaku Endō pod tym samym tytułem. Historia dzieje się w XVII wieku. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastião Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Co wiemy o szerzeniu chrześcijaństwa w Japonii? Czy prześladowania japońskich chrześcijan miały tylko podłoże religijne? Czy misjonarze mieli szacunek do kultur, których przedstawicieli chcieli nawracać? Co zdaniem Martina Scorsese jest kluczowe zarówno dla historii opowiedzianej w "Milczeniu", jak i dla dzisiejszych czasów? Jak wielu misjonarzy-męczenników zginęło podczas niesienia Dobrej Nowiny w Azji? Czy w filmie pojawia się postać Judasza? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: dr hab. ks. Marek Nowak (filozof)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 21.12

gs/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michael Chapman o fenomenie "Taksówkarza" i współpracy z Martinem Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 18:00
- "Taksówkarz" miał  wyjątkowy scenariusz. Paul Schrader wspaniale go napisał, a scenariusz to podstawa filmu. Można mieć cudowne zdjęcia czy grę aktorów, ale jeżeli scenariusz jest słaby, to te inne rzeczy nie mają znaczenia. Nadzwyczajność scenariusza to znak szczególny tego filmu - mówi autor zdjęć do obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Milczenie" Scorsese, czyli pytania o sztukę i religię

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 10:43
W tym wydaniu audycji goście Grzegorza Górnego dyskutowali o filmie Martina Scorsese "Milczenie".
rozwiń zwiń