"Milczenie" Martina Scorsese. Te pytania powinien sobie zadać każdy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 12:00
 - "Milczenie" to film zrobiony po to, żeby zrobić mocne wrażenie. Jest tam i warstwa intelektualna, jest warstwa wrażeniowa, do tego piękne obrazy. Ten film ma dużo walorów - mówi gość Joanny Sławińskiej, przyznając, że film porusza pytania, które mogą postawić sobie nie tylko chrześcijanie. 
Audio
  • "Milczenie", film który stawia pytania ważne dla każdego człowieka (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Milczenie
Kadr z filmu "Milczenie"Foto: mat. promocyjne

Milczenie Credit Kerry Brown_1200.jpg
"Milczenie". Najbardziej osobisty film Martina Scorsese

- Film dzieje sie w Japonii, ale problemy w nim pokazane występowały w Cesarstwie Rzymskim, też pojawiał się problem upadłych księży, upadłych biskupów. To nie jest nic nowego - mówi dominikanin dr hab. ks. Marek Nowak.  

Najnowszy film twórcy "Wilka z Wall Street" jest ekranizacją opartej na prawdziwych wydarzeniach powieści Shūsaku Endō pod tym samym tytułem. Historia dzieje się w XVII wieku. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastião Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Co wiemy o szerzeniu chrześcijaństwa w Japonii? Czy prześladowania japońskich chrześcijan miały tylko podłoże religijne? Czy misjonarze mieli szacunek do kultur, których przedstawicieli chcieli nawracać? Co zdaniem Martina Scorsese jest kluczowe zarówno dla historii opowiedzianej w "Milczeniu", jak i dla dzisiejszych czasów? Jak wielu misjonarzy-męczenników zginęło podczas niesienia Dobrej Nowiny w Azji? Czy w filmie pojawia się postać Judasza? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: dr hab. ks. Marek Nowak (filozof)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 21.12

gs/fbi

Czytaj także

Michael Chapman o fenomenie "Taksówkarza" i współpracy z Martinem Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 18:00
- "Taksówkarz" miał  wyjątkowy scenariusz. Paul Schrader wspaniale go napisał, a scenariusz to podstawa filmu. Można mieć cudowne zdjęcia czy grę aktorów, ale jeżeli scenariusz jest słaby, to te inne rzeczy nie mają znaczenia. Nadzwyczajność scenariusza to znak szczególny tego filmu - mówi autor zdjęć do obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Milczenie" Scorsese, czyli pytania o sztukę i religię

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 10:43
W tym wydaniu audycji goście Grzegorza Górnego dyskutowali o filmie Martina Scorsese "Milczenie".
rozwiń zwiń