Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
Audio
  • Magdalena Ginter-Frołow, kuratorka wystawy "Odkryte - zakryte" w Muzeum Azji i Pacyfiku (Kulturalna Jedynka)
Jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie  Odkryte - zakryte
Jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie "Odkryte - zakryte"Foto: materiały promocyjne

Na wystawie prezentowana jest różnorodność społecznych ról kobiecych i męskich w świecie muzułmańskim. W pierwszej jej części zwiedzający zobaczą przykłady strojów charakterystycznych dla różnych krajów, obiekty związane ze spędzaniem czasu wolnego i wykonywaniem niektórych zawodów, uznawanych zwyczajowo za męskie.

Druga część opowiada natomiast o życiu kobiet, które w większym stopniu toczy się w sferze prywatnej. Znaczące miejsce zajmują tam stroje, w rozmaity sposób odnoszące się do islamskiego nakazu skromności. Prezentowane są również przykłady rzemiosła tradycyjnie wykonywanego przez kobiety oraz przedmioty związane z prowadzeniem domu, macierzyństwem i dbaniem o urodę.

Więcej o wystawie i wydarzeniach z nią związanych - w nagraniu. Z audycji dowiecie się, czym różni się podejście do ról kobiecych i męskich u ludów osiadłych i koczowniczych.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Magdalena Ginter-Frołow (kuratorka wystawy "Odkryte - zakryte")

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 21.11

mg/kd

Czytaj także

Instrumenty z ludzkich kości i inne tajemnice Muzeum Azji i Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 23:02
- Nasze zbiory są niewielkie w porównaniu z innymi europejskimi krajami, bo nie mieliśmy przeszłości kolonialnej. Dzięki temu mamy jednak poczucie moralnego komfortu - mówi dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, dr Joanna Wasilewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie drzeworyty w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 06:42
W Muzeum Narodowym w Warszawie od 25 lutego oglądać można wystawę "Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza".
rozwiń zwiń